Boğazın en pahalı 10 yalısı - Boğazda yalı fiyatları ne kadar?

İstanbul Boğazı'nı iki yakadan süsleyen tarihi yalıların fiyatları dudak uçuklatıyor. Boğaz'ın incilerinin fiyatı tam 13 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Birbirin farklı şaheser olarak bilinen yalılara bazen de değer biçilemiyor.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Boğazı'ndaki yalılar, dünyanın gözdesi. İhtişamları kadar fiyatlarıyla da konuşuluyor. Boğaz'ın incilerinin fiyatı ise tam 13 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Sadece satılık 35 tanesinin toplam fiyatı ise 1.5 milyar dolar. İşte boğazın en pahalı 10 yalısı: 

Erbilgin Yalısı: 200 milyon dolar

64 odası bulunan yalı tam 127 yıllık. Bodrumla birlikte 4 katlı inşa edilen yalının duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. Denize 60 metre rıhtımı olan yalı, Kıbrıslı Yalısı'ndan sonra Boğaziçi'nin en uzun rıhtımına sahip yalısı.

Hasip Paşa Yalısı: 160 milyon dolar

Hasip Paşa Yalısı; Beylerbeyi İskelesi'nin yaklaşık 200 m. kadar kuzeyinde bulunuyor. İlk sahibi 2.Mahmud'un vezirlerinden Mehmed Hasib Paşa’dır.

Yalı, 4 bin 106 metrekare arsaya ve 2 bin 800 metrekare inşaat alınan sahiptir. 930 metrekare taban oturumlu bir binadır.

Muhsinzade Yalısı: 155 milyon dolar.

Denize bakan cephesi 72 metre olan yalının, arsasında III. Ahmet döneminden kalıntılar vardı. 4527 metrekarelik alan içinde, 850 metrekare üzerine oturan bir ana binası ve bahçesinde müştemilatları bulunuyordu. Muhsinzade Mehmet Paşa Yalısı,dönemindeki diğer yalılar gibi ihtişamlı birçok olaya tanıklık etmiştir. 1796  Haziran’ında, Kuruçeşme’de çıkan bir yangın üzerine Kuruçeşme’ye gelen Sultan III.Selim’in, bir süre dinlenmek üzere Rukiye Hanım ve Mehmet Sait Bey’in oturdukları Muhsinzade Yalısı’na çıktığı bilinir.

Fethi Ahmet Paşa Yalısı: 150 milyon dolar

Kuzguncuk’ta göreceğiniz en muhteşem bina Fethi Ahmed Paşa Yalısı ya da diğer adıyla Pembe Yalı XVIII. yüzyılda geleneksel mimari üslupta yapılmış. Fethi Ahmed Paşa, Sultan Abdülmecid’in ablası Atiye Sultan’la evliymiş. Sarayların dekorasyonundan sorumluymuş. Fethi Ahmed Paşa, 1846 yılında Aya İrini’de İstanbul’un ilk askeri müzesini kurmakla görevlendirilmiş. 1911 ve 1948 senelerinde İstanbul’u ziyaret eden İsviçreli mimar Le Corbusier yalıya hayran kalmış. Besteci Franz Lizst burada misafir edilmiş. Yalının sadece selamlık kısmı bugüne ulaşabilmiş. Harem bölümü 1927 senesinde çıkan yangında kül olmuş. Yalının arka tarafındaki koru da aynı adı taşıyor; Fethi Paşa Korusu olarak halka açık ve içinde belediyenin güzel manzaralı bir işletmesi de var

Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı: 125 milyon dolar

II. Abdülhamit'in askeri komutanlarından Tophane Müşiri Mustafa Zeki Paşa tarafından İtalyan mimar Alexandre Vallaury tarafından 20. yüzyılın başında yapılmış Boğaziçi yalısı.
Son Osmanlı padişahı VI. Mehmed'in damadı olan Ömer Faruk Efendi tarafından satın alınmıştı. Bugün Baştımar ailesine aittir. Dışı bakımsız gözükmesine rağmen içi adeta cennetten bir bahçe gibidir.

Kıbrıslı Yalısı: 120 milyon dolar

Yalının ilk sahibi I. Abdülhamit'in sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa'dır. İzzet Mehmet Paşa, Kara Vezir adı ile anılan Silahtar Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra ikinci kez sadrazamlığa getirilmiştir. Bu nedenle de yalı Kara Vezir Yalısı olarak da anılmaktadır. Yalı, 18. yüzyıl'ın son çeyreğinde yapılmıştır. 1781 yılında, ikinci sadaretinde iken görevine son verilen ve 1783'te Belgrad valisi iken vefat eden İzzet Paşa'nın yalısı, o tarihlerde ikinci Mirahur (osmanlıda has ahır'ın 2. üst düzey görevlisi) olan oğlu Sait Mehmet Bey'e geçmiştir. Bir süre bu yalıda oturan İzzet Paşa ailesi 1794 yılında yalıyı bu sefer yine İzzet Paşa ile aynı isimli olan III. Selim'in sadrazamlarından olan İzzet Mehmet Paşa'ya kiralamışlardır.[2] 1811'de Sait Bey'in ölümünden sonra, oğlu Kapıcıbaşılarından Mehmet Ataullah Bey, büyükbabasının Kandilli'deki bu yalısında ikamet etmeye başlamıştır." 

Tahsin Bey Yalısı: 115 milyon dolar

Yeniköy, Sarıyer sahilinde bulunan Boğaziçi yalısıdır.

Daha önceden, yerinde Sağır Ahmet Bey Yalısı bulunan yapı, Abdülaziz döneminde Jöntürklerin en önemli karagâhlarındandı. Yalı, adını Türkiye'nin ilk barajlarını kuran Tahsin Uzel'den almaktadır.
Bugün yalının sahipleri, yapıyı TMSF'den 14.8 milyon dolara satın alan Haluk Dinçer ve Suzan Sabancı çiftidir.

Kont Ostrorog Yalısı: 105 milyon dolar

19. yüzyıl başı. Polonya doğumlu, şeriat hukukunun batılı uzmanı Osmanlı'nın hukuk danışmanı Léon Ostrorog burayı 1904 yılında satın almıştır. Karısı önde gelen levanten ailelerden birinin kızıydı. Ostrorog'un kişisel eşyaları ve kitapları hala burda sergilenmektedir. Rahmi Koç tarafından satın alınmıştır.

Zarif Mustafa Paşa Yalısı: 85 milyon dolar.

İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan yalı. 1848'te Mustafa Paşa tarafından satın alınmış ve günümüze kadar aynı ailede kalmıştır. Bir zamanlar İstanbul Boğazı'nın en büyük binalarındandı, günümüze sadece selamlığı kaldı. 1990'da bir yük gemisinin yalıya çarğması yüzünden hasar gördü ama daha sonra restore edildi.

Nuri Paşa Yalısı: 80 milyon dolar.

Kanlıca, Beykoz sahilinde bulunan Boğaziçi yalısıdır.

Uzun süre Rahmi Koç'un yaşadığı bu yalının, 1895 yılında Abdülhamid'in subaylarından olan Nuri Paşa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Mimari bakımdan art nouveau üslûpta yapılmıştır. Klasik Boğaziçi yalılarından farklı olarak balkon ögesi taşımaktadır.[1]
Rahmi Koç'un, Kandilli'deki Kont Ostrorog Yalısına taşınmasının ardından bu yalı oğlu Ali Koç'a kaldı.

Yorumlar