Boğaziçili Yöneticiler Vakfı'dan açıklama

Boğaziçili Yöneticiler Vakfı'ndan yapılan açıklamada kanunlara ve yönetmeliklere uygun şekilde gerçekleşen rektör ataması nedeniyle başlayan tartışmaların okula ve öğrencilere zarar verdiğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

Boğaziçili Yöneticiler Vakfı, Türkiye gündemini günlerdir meşgul eden Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylara ilişkin tarafını belli eden açıklamalarda bulundu. 

Vakıftan yapılan açıklamada rektör atamasının kanunlara ve yönetmeliklere uygun şekilde yapıldığı hatırlatılırken; öğrencilere yönelik olumsuz tutum ve davranışların ise okul ve öğrencileri yıprattığı belirtildi.

Vakıftan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan Rektör ataması sonrasında çok yönlü tartışma ve olayların yaşandığını derin bir üzüntüyle izlemekteyiz. Alınan kararlar ve meydana gelen olaylarla ilgili yorumların sadece yurt içinde değil uluslararası boyutta da gündem olması konunun önemini daha da arttırmaktadır.

Yapılan atamanın yürürlükte olan kanun ve yönetmeliklere uygunluğu konusunda açık bir kabul varken, atama yöntemi gibi geneli ilgilendiren siyasi bir konunun, sadece Boğaziçi Üniversitesi üzerinden tartışılmasını doğru bulmuyoruz. Boğaziçi Üniversitesi gibi güzide bir eğitim kurumuna Rektör olarak atanması düşünülen kişide bulunması gereken özellikler hususunda çeşitli tartışmaların olmasını normal karşılamaktayız. Ancak bu konuda herkesin mutabık olacağı bir çözümün bulunmasını da mümkün görmemekteyiz.

Rektör ataması sonrası ortaya çıkan tartışma zemini, sosyal medya üzerinden yapılan yönlendirmelerle ciddi bir kaos ortamına dönüştürülmeye çalışılmış, çeşitli siyasi parti temsilcileri ve marjinal gruplar olaylara müdahil olmuştur. Ayrıca Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen bir sergide, Müslümanların en kutsal değerlerinden Kabe-i Muazzama’yı tahkir eden bir resmin yer alması, bizleri olduğu kadar kamuoyunun çok büyük bir bölümünü de rencide etmiştir. Bu olay sonrasında çeşitli taşkınlıklar ve sokak olayları meydana gelmiş, sürece kolluk kuvvetleri müdahil olmuş ve bazı öğrencilerin gözaltına alınması gibi hiç arzu etmediğimiz manzaralar ortaya çıkmıştır.

Bizler Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından kurulmuş, hem Üniversitemizin öğrencilerine hem de mezunlarına birçok açıdan destek olmayı amaçlayan Boğaziçi Yöneticiler Vakfı olarak, tüm bu sevimsiz gelişmelerden büyük bir üzüntü duymaktayız. Yürürlükteki kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılan rektör ataması konusunda yapılan/yapılacak demokratik eleştirilere saygı duymakla birlikte, Üniversitemize ve toplumun değer yargılarına zarar verecek tutum ve davranışlardan uzak durulması gerektiğini düşünüyoruz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve okulumuzu seven tüm kişi ve kurumların da benzer bir yaklaşım sergilemesini bekliyoruz. Meydana gelen olaylar sırasında öğrencilerimizin gözaltına alınmaları, yıpratılmaları, kötü muameleye maruz kalmalarının bizleri derinden üzdüğünü de bu vesile ile kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Boğaziçi Üniversitesi göz bebeğimizdir!

Üniversitemizin yıpratılması ve gereksiz tartışmalara malzeme edilmesi, mezun ve öğrencileri olarak bizleri üzdüğü gibi halkımızı da rahatsız etmektedir. Bu nedenle üniversitemizdeki tansiyonun acil olarak düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz.

BOĞAZİÇİ YÖNETİCİLER VAKFI

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı, bir grup Boğaziçi Üniversitesi mezunu tarafından 6 Eylül 1996’da kuruldu. 

YÖNETİM KADROSU

Mütevelli Heyeti

Halim Sırçancı (Başkan)

Hüseyin Bayraktar (Başkan Vekili)

Adnan Metin

Elif Kübra Özkan

Mahmut Kayacık

Maşite Naimoğlu

Mehmet Emin Sağan

Muhammed Emin Güre

Orhan Koyuncu

Sadık Yener

Selman Ortaköy

Komisyon Başkanları

Mahmut Kayacık – Kaynak Geliştirme ve İdari İşler Komisyonu (KAGİK)

Maşite Naimoğlu- Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler Komisyonu (ÖMİK)

Mehmet Emin Sağan- Fikir Sanat ve Medeniyet Komisyonu (FSM)

Muhammed Emin Güre-Kurumsal İlişkiler ve İletişim Komisyonu (KİK)

Selman Ortaköy- Yönetim Kültürü Komisyonu (YKK)

Hüseyin Bayraktar – Burs Komitesi

Orhan Koyuncu – Hamilik Okulu Komisyonu (HAK)

Adnan Metin- Kariyer ve İnsan Kaynakları Merkezi (KİM)

Vakıf Müdürü

İbrahim Ethem Gören

Yorumlar