BM'den Libyalı taraflara "siyasi süreci baltalamama" çağrısı

- BM Libya Özel Temsilcisi Selame, Libyalı taraflara siyasi süreci baltalamama çağrısı yaptı

Google Haberlere Abone ol
BM'den Libyalı taraflara "siyasi süreci baltalamama" çağrısı

TRABLUS (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Libyalı taraflara siyasi süreci baltalamama çağrısında bulundu.

BM Libya Özel Temsilciliği'nin internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Libyalıların, güvenlikten sağlık ve eğitime tüm hizmetleri karşılayacak aktif bir devlet istedikleri, BM'nin eylem planının da bu istekleri karşılama amacı taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, tüm taraflara Libyalıların seslerine kulak verme, siyasi süreci baltalayabilecek herhangi bir eylemden kaçınma çağrısında bulunuldu.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından desteklenen General Halife Hafter yaptığı açıklamada, Fas'ın Suheyrat kentinde varılan Libya Siyasi Anlaşması'nın geçerlilik süresinin dolduğunu, anlaşma uyarınca kurulan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi'nin de meşruiyetini kaybettiğini öne sürmüştü.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta TM, diğeri Trablus'ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

BM'nin girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca UMH Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi 2259 sayılı kararla Başkanlık Konseyi'ni Libya'nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Halife Hafter'in baskıları nedeniyle Tobruk'taki TM'de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

Selame, eylül ayında üç aşamalı bir eylem planı önerisinde bulunmuştu. Selame, eylem planının birinci aşamasının Suheyrat Anlaşması'nda değişiklik yapılmasını, ikinci aşamasının önceki müzakerelere katılmayan siyasi grupları bir araya getiren ulusal konferans düzenlenmesini, üçüncü aşamasının ise anayasa için bir referandum yapılması ve parlamento ile cumhurbaşkanının da anayasaya uygun bir şekilde seçilmesini öngördüğünü ifade etmişti.

Eylem planı kapsamında Suheyrat Anlaşması'nda değişiklik yapılmasıyla ilgili Tunus'ta Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Konseyi arasında yapılan müzakerelerin ardından Selame, iki tarafa da anlaşmadaki değişiklikleri içeren yazılı "ortak formülü" teslim etmişti.

Yorumlar