Bitcoin madencileri 'uzaylı araştırmaları'nı vurdu

Uzay araştırmaları ile bilinen SETI'nin kullandığı grafik malzemeleri ile Bitcoin üretiminde kullanılan malzemelerin aynı olması sorun olmaya başladı. SETI en yeni grafik işlemcilerini uzaylı araştırmalarında kullanmak istiyor; ancak Bitcoin üreticilerinin gösteridiği yoğun talep nedeniyle talepleri karşılanamıyor.

Google Haberlere Abone ol

İnsanlığın uzaya çevrilmiş kulağı olarak nitelendirilen SETI'nin (Dünya Dışı Zeka Araştırma Enstitütüsü) başı Bitcoin ile dertte. Geçtiğimiz yıl rekor artışı ile adından sıkça söz ettiren Bitcoin son aylarda durdurulamayan düşüşü ile gündemde. Yatırımcısına zor günler yaşatan Bitcoin yine ilginç bir habere konu oldu. Kullanıcıların bilgisayarlarına kurdukları sistem ile Bitcoin kazanmalarına imkan sağlayan Bitcoin madenciğindeki artış Dünya dışı yaşam formları araştırma merkezi SETI'yi olumsuz yönde etkiliyor. Zira SETI için oldukça önemli olan malzemeler ile Bitcoin madencilerinin kullandıkları grafik işlemciler aynı.

BBC'de yer alan habere göre Berkeley SETI Research Center'da bilim insanı olarak görev tan Dan Werthimer verdiği demeçte "En yeni grafik işlemci birimlerini kullanmak istiyoruz ve onları elde edemiyoruz" dedi. Bu sorun ile son aylarda karşılaştıklarının altını çizen Werhimer, bunun SETI'nin araştırmalarını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Peki Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır? Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. 

Bu işlemleri yapmak için, sunulan Bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere "madenci" denilmektedir. 

Sistemin ilk bloğunun adı "genesis block" olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009'da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır. Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir. 

Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir. 

Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Yorumlar