BioNTech kısırlaştırır mı? BioNTech aşısı kısırlık mı yapıyor?

BioNTech kısırlaştırır mı ya da kısır yapar mı son günlerin en çok cevabı merak edilen soruları arasında yer aldı. Dünya genelinde büyük bir pasta haline gelen aşı sektöründe devler arasında kara propaganda haberleri had safhaya ulaşmış durumda.

Google Haberlere Abone ol

Biontech kısırlaştırır mı, Biontech aşı kısırlık yapar mı? Kovid aşıları kısırlaştırıyor mu? ya da kısır yapar mı soruları Türkiye'de Sinovac aşısından sonra en çok kullanılmaya başlanan aşıyla ilgili son günlerde sorulmaya başlandı. Dünya genelinde koronavirüs salgınından sonra büyük ülkeler arasında "aşı savaşları"nın başladığı herkesin malumu. Peki, BioNTech kısırlaştırır mı? BioNTech aşısı kısırlık yapar mı, aşının insanı kısır yaptığı doğru mu?

BioNTech kısırlaştırır mı? BioNTech aşısı kısırlık yapar mı, aşının insanı kısır yaptığı doğru mu?
Koronavirüse karşı yapılan Covid-19 aşılarının kısırlık yaptığı söylentileri giderek yayılıyor. Ancak bunu anlamak için hayli uzun bir zaman geçtiği gerçeği var ortada.

 

Özellikle Çin, Rusya ve Avrupalı ülkeleri ile ABD arasında bu alanda kıyasıya bir mücadele söz konusudur. Çünkü ortada milyarlarca dolarlık bir pasta söz konusudur.

Bu pastanın en büyük payını almak isteyenler ister istemez rakiplerini eleyerek öne çıkmak isteyeceklerdir. Bu nedenle aşı firmaları üzerinden şu anda adı geçen ülkelerde açık bir savaş söz konusudur. Özellikle de yalan ve yanlış haberlerle birbirlerini karalamaya çalışan bu ülkeler ve firmalar arasındaki savaşın mağduru ise sonuçta hastalar oluyor.

Avrupa'da son dönemlerde BioNTech ve benzeri aşılara karşı Ruslar başta olmak üzere çeşitli odaklar tarafından karalama kampanyaları başlatıldığını daha önce yazmıştık. Şimdi ise bu kara kampanyaya "BioNTech kısırlık yapıyor ya da kısırlaştırıyor şeklinde" iddialar söz konusu olmaya başladı. BioNTech kısırlaştırır ya da kısırlık yapar?

Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu'ndan Prof. Stephen Evans "Eğer 'güvenli' derken kesinlikle hiçbir yan etkisi olmamasını kast ediyorsanız hiçbir aşı veya ilaç için güvenli diyemeyiz" diyor ve ekliyor:

"Ben güvenli derken istenmeyen yan etkilerin, ilacın faydasına kıyasla dengesini kastediyorum ve bu aşıda denge açık ara ilacın faydasından yana."

Aşılarda güvenlik standardı çok yüksek

Bazı ilaçların felaket yan etkileri vardır fakat ilacı kullanmama riskiyle kıyaslandığında önemsiz kalırlar ve bu yüzden hastalara verilirler.

Örneğin kemoterapi ilaçlarının yorgunluk, saç kaybı, anemi, kısırlık, hafıza ve uyku sorunları gibi çok sayıda yan etkisi vardır.

Fakat ilacı kullanmayıp kanserden ölmek bunun karşısında çok daha büyük bir risktir.

Bazı ilaçların ise çoğu kişide hiçbir yan etkisi görülmezken az sayıda kişide ciddi yan etkileri olabiliyor.

Örneğin ibuprofen ağrı kesicisi yaygın olarak kullanılır ama nadir görülen yan etkileri arasında mide kanaması, nefessiz kalma, böbrek hasarı ve midede delinme ihtimali yer alır.

Riskler yine oradadır ama nadiren görüldüğü için ilacı kullanmanın faydası baskın gelir.

BBC'ye konuşan Prof. Evans "Hiçbir ilaç için tamamen güvenli diyemeyiz ama kullanımın bağlamına göre güvenli olduğunu söyleriz" diyor.

Aşıların ilaçlara kıyasla bir farkı var: İlaç hastalara verilir ve zaten hasta olan kişi daha fazla risk alabilir fakat aşı sağlıklı kişilere yapıldığı için riskin son derece küçük olması gerekir.

Denetleyici kurumların kararları kamuoyuna açıklananlardan çok daha fazla bilgiye dayanır. Bunların yalnızca bir kısmı basın açıklamalarıyla duyurulur.

Verileri saklamak mümkün değildir. Aşıyla ilgili herhangi bir güvenlik çekincesi varsa denetleyici kurumlar bunları görür.

Şirketlerin laboratuvarlardaki testler, hayvanlı deneyler, ilk faz güvenlik deneyleri, ikinci faz doz deneyleri ve üçüncü faz geniş kapsamlı deneylerin tüm verilerini teslim etmesi gerekir.

Prof. Evans, bütün bunların en az 10 bin sayfalık bilgi içerdiğini söylüyor.

Pfizer/BioNTech aşısı Covid-19'u yüzde 95 oranında azaltıyor fakat aşı yapılan yerin acıması, baş ağrısı, üşüme ve kas ağrısı gibi yaygın yan etkileri var. Aşı yapılan her 10 kişiden en az biri bunları hissedebilir.

BioNTech kısırlaştırır mı? BioNTech aşısı kısırlık yapar mı, aşının insanı kısır yaptığı doğru mu?
BioNTech kısırlaştırır mı? BioNTech aşısı kısırlık yapar mı, aşının insanı kısır yaptığı doğru mu?

 

Bütün bunlar bağışıklık sisteminin çalışmasıyla ilişkilidir ve parasetamol ile idare edilebilir.

Aşıların henüz görülmemiş yan etkilerinin de olması her zaman mümkündür.

Pfizer/BioNTech aşısı 20 bin kişiye, Moderna 15 bin kişiye ve Oxford/AstraZeneca aşısı da 10 bin kişide denendi.

Yan etkileri görmek için bunlar yeterli bir miktar.

Fakat 50 bin kişiden birinde ortaya çıkan çok nadir bir yan etki bu deneylerde görülmemiş olabilir.

Londra'daki King's College Üniversitesi'nden Dr. Penny Ward, "Aşının lisansını alırken milyonlarca kişide deney yapmadıysanız bu son derece nadir yan etkileri göremeyebilirsiniz" diyor.

Fakat bu durum yalnızca Covid-19 aşısı için değil, bugüne kadar onay alan tüm aşılar için geçerliydi.

Örneğin her yıl yapılan grip aşılarının milyonda bir de olsa Guillain Barre sendromu adlı bir sinir sistemi hastalığına yol açması mümkün. Öte yandan grip olan kişilerde bu sendromun oluşma ihtimali bundan daha fazla.

Dr. Ward, "Bir arabaya binip bir yere giderken kimse kaza geçirme ihtimalini düşünüp ona göre karar vermez. Oysa bir aşının sizde yan etki gösterme ihtimali, araba kazası geçirme ihtimalinizden çok daha küçüktür" diyor.

Görüldüğü üzere şu ana kadar BioNTech aşısının kısırlık yaptığına dair hiçbir bilgi ya da bulgu elde edilmiş değildir.


 

Yorumlar