Bilal Konakçı kimdir, nerelidir, kaç yaşında, ne iş yapıyor?

Bilal Konakçı, hasta ve engelli olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilerek serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol
Bilal Konakçı serbest bırakıldı

Bilal Konakçı kimdir, nerelidir, kaç yaşında, ne iş yapıyor? Bilal Konakçı, hasta ve engelli olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından affedildi. Bomba imha çalışması esnasında yaralanarak vücudunun büyük bir bölümünü kullanamaz hale gelen Konakçı, FETÖ davalarından yargılanarak örgüt üyeliği nedeniyle hapis cezası almıştı. Yargılanma sürecinde tutuksuz olarak evinde beklemişti. Ancak Yargıtay tarafından cezası onandıktan sonra cezaevine girmek zorunda kaldı. Uzun süredir gündeme getirilen Konakçı'nın durumunu öğrenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mahkumiyetinin affedilmesi yetkisini kullandı.

Konakçı, FETÖ davalarında mahkum olmuştu. 

Engelli ve hasta olması nedeniyle cezasının affedilmesi talebiyle uzun süredir kamuoyunda konuşulan isimler arasında yer alıyordu.

FETÖ hesapları tarafından sosyal medyada sık sık kara propaganda aracı olarak kullanılan Konakçı sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli hastalığı bulunan iki hükümlünün kalan cezalarının kaldırılmasına karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, 2018 yılında Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesince "uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan ayrı ayrı 10 yıl 5 ay hapis ve 100 lira adli para cezası ile 8 yıl 4 ay hapis ve 16 bin 660 lira adli para cezasına, 2015'te Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesince "satmak amacıyla uyuşturucu madde bulundurma" suçundan 4 yıl 2 ay hapis ve 1000 lira adli para cezasına, 2020'de Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesince "silahla tehdit suçundan" 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilen ve bu cezaları kesinleşerek Kocaeli İnfaz Hakimliğinin 23 Haziran 2021 tarihli kararıyla 23 yıl 19 ay hapis cezası olarak cezalarının içtimaına hükmedilen Hasan Şen'in (54) kalan cezası Adli Tıp Kurumunun "sürekli hastalık" raporu sebebiyle kaldırıldı.

Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 2018 yılında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesince 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Bilal Konakci'nin (45) kalan cezasının da Adli Tıp Kurumunun "sürekli hastalık ve sakatlık hali" raporu sebebiyle kaldırılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası hükmü uyarınca verdi.

BİLAL KONAKÇI EN ÇOK GÜNDEMDE OLAN İSİMLERDEN

17 Şubat 2021 tarihinden bu yana İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan yüzde 98 engelli, gazi polis Bilal Konakçı Bylock kullandığı iddiasıyla 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde arkadaşlarının yardımıyla yemek yiyebilen ve ihtiyaçlarını gideren Konakçı’nın durumu sosyal medyada birçok kez gündeme gelmiş, cezaevinden çıkarılması için kampanyalar yapılmıştı.

İzmir Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bomba imha uzmanı olarak görev yaparken 2009 yılında elinde bomba patlaması sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Bilal Konakçı’ya 2 aylık tedavi sonucunda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yüzde 98 engelli raporu vermişti.

Mahkeme, sabıkasız geçmişi, duruşmadaki saygılı tutumu, görevdeyken bomba imhası sırasında meydana gelen patlama sebebiyle yaralanarak engelli hale gelmiş olması gibi durumları dikkate alarak takdiri indirimde bulunmuştu.

Yargıtay kararı onamış. 

BİLAL KONAKÇI KİMDİR?

Aslen Yozgatlı olan Bilal Konakçı 1977 yılında Ankara’da doğdu.

Konakçı, polisliği kazandıktan sonra İzmir’e atandığı.

Göreve başladığında çevik kuvvette yer alan Konakçı 2006 yılında bomba imha uzmanı olarak çalışmaya başladı.

2007 yılında tayini İzmir Aliağa’ya çıktı.

2009 yılının Şubat ayında ise imha etmek üzere götürdüğü bomba elinde infilak etti.

Bilal Konakçı, 2016 yılının Aralık ayında ‘terör örgütüne üye olma’ suçundan dolayı gözaltına alındı.

O süreçte Konakçı’nın eşi, hem medyaya hem de bazı siyasilere gönderdiği mektuplar sayesinde ve onların da çabasıyla 23 gün gözaltı ve 14 gün cezaevi sürecinin ardından ev hapsine hükmedilerek serbest bırakıldı.

Konakçı 9 ay boyunca ev hapsinde kaldı.

Yargıtay’ın kendisine verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasını onamasının ardından ise Konakçı 17 Şubat 2021 tarihinde tutuklanarak cezaevine konuldu.


 

Yorumlar