Beylikdüzü'nde Denktaş Anıtı'na yapılan saldırı

- Beylikdüzü Belediye Başkanı İmamoğlu: - "Burada, Kıbrıs'ın nasıl var olduğunu, değerli gazilerimizin silah arkadaşlarının nasıl şehit olduğunu, sevgili Kıbrıslı soydaşlarımızın nasıl katledildiğini, nasıl devlet olunduğunu hissettirmek de yönetici sorumluluğumuz. Dolayısıyla burada Makarios'u gören, katledilişi görür. Buradaki anıtta kompozisyonu gören, bir devletin nasıl kurulduğunu görür"

Google Haberlere Abone ol
Beylikdüzü'nde Denktaş Anıtı'na yapılan saldırı

İSTANBUL (AA) - Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçedeki Denktaş Anıtı'na yapılan saldırıya ilişkin, "Burada, Kıbrıs'ın nasıl var olduğunu, değerli gazilerimizin silah arkadaşlarının nasıl şehit olduğunu, sevgili Kıbrıslı soydaşlarımızın nasıl katledildiğini, nasıl devlet olunduğunu hissettirmek de yönetici sorumluluğumuz. Dolayısıyla burada Makarios'u gören, katledilişi görür. Buradaki anıtta kompozisyonu gören, bir devletin nasıl kurulduğunu görür." dedi.

İmamoğlu, Beylikdüzü Belediyesi tarafından yapılan ve 19 Mayıs'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen KentPark'ın (Yaşam Vadisi) içindeki Rauf Denktaş Anıtı'na yönelik saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş anısına dikilen anıtın önünde açıklama yapan İmamoğlu, KKTC'nin var oluşunun hikayesini yaşatmak adına bu anıtı ortaya koyduklarını dile getirdi.

Farklı bir gündem yaratılmak istendiğini ve bu yaratılmak istenen gündemin asla tutmayacağını ifade eden İmamoğlu, anıtın yapılış hikayesini anlattı.

- "Bu anıtın odak noktası Denktaş'tır"

Denktaş'ın, Beylikdüzü'nde evinin bulunduğunu ve İstanbul'a geldiğinde evinde kaldığını aktaran İmamoğlu, Denktaş'ın ailesinin de izniyle bu anıtı yaptırdıklarını söyledi.

Bu anıtın odak noktasının ve vurgulanmak istenenin Rauf Denktaş olduğunu dile getiren İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ama anıt insanlara bir şeyler hissettirmeli, yaşananları aktarabilmeli. Dolayısıyla biz burada, yaşananları hissettirmek, bugüne aktarabilmek adına tarihçi danışmanlar ile sanatçının hazırladığı ve ilgili kurumların da kabul ettiği bu tasarımla, rahmetli Rauf Denktaş ile çok sevdiği 'Benim iki bayrağım var' şiiri, hemen sağ tarafında kahraman Türk askerlerinin elinde KKTC ve Türk Bayrağı'nın olduğu rölyefi görüyoruz. Sol tarafında Londra'da yapılan Kıbrıs Devleti'nin anlaşması burada bu tarihi bir belgedir, bu tarihi belgenin birebir yansıtılmasıdır. O dönem sözleşmeyi imzalayan Makarios, Fazıl Küçük ve BM temsilcisi...

O fotoğrafta rahmetli Rauf Denktaş yoktur. Kıbrıs'ın mücadeleci kahramanlarından Fazıl Küçük vardır. Zaten bu rölyefte verilen zararla, ortaya çıkan bu manzarada, ne yazık ki Fazıl Küçük'ün yüzünü darbeleyen kişilerin, zaten tarihi bir süreci bilmediklerinin, Kıbrıs'ın ne olduğunu bilmediklerinin ispatıdır. Orada Rauf Denktaş bir betimlemedir. Kararlı duruşuyla, topluluktan ulus kurma fikriyatını ortaya koyan bir rölyef vardır. Biz 'mış' gibi milliyetçilik yapmayız. Kağıt üstündeki yazışmalarla milliyetçilik yapılmasını da doğru bulmayız. Biz vatanını, milletini, bayrağını sonuna kadar seven, bu ülkenin bütün değerlerine sahip çıkmayı vazife edinen bir kültürün evlatlarıyız."

- "Çok üzücü, çok yazık"

Olayın yaşandığı gün Beylikdüzü Belediyesi ile aynı binada olan Ülkü Ocakları Şubesi'nin önünde bir kalabalık gördüğünü anlatan İmamoğlu, " 'Hayırdır çocuklar' dedim. 'Gençlik yürüyüşü yapacağız.' dedi başlarında tanımadığım birisi. Derken ön tarafta KKTC bayrağını gördüm, konuyu anladım. 'Benden bilgi almak istiyorsanız bilgi veririm.' dedim. Yetkili olduğunu söyleyen şahıs 'Bizim yürüyüşümüzü engelleyemezsin.' dedi. Slogan atarak yürüyüşü başlattılar. O günün öncesinde, bu süreci başlatan, siyasi söylemleri ortaya çıkaran ne yazık ki yerelde iktidar partisi mensubu olan birkaç kişinin verdiği demeçler üzüntü vericidir, provakatiftir, ne yazık ki toplum tarafından yanlış anlaşılmaya müsait söylemler şeklinde kullanılmıştır. 'Makarios'un heykeli dikildi', 'Makarios'un anıtı yapıldı'... Partimizin ve genel başkanımızın ismi de kullanılarak açılışı yapıldı şeklinde benzetmelerle haberler yapıldı. Çok üzücü, çok yazık." diye konuştu.

Yürüyüşe ilişkin emniyeti bilgilendirdiklerini ancak hiçbir tedbirin alınmadığını iddia eden İmamoğlu, eylemi gerçekleştirenlerin görüntülerini emniyetle paylaştıklarını belirterek, şunları söyledi.

"Bu olay olduktan önce ve sonra, koca koca makamları işgal edip siyaset yaptığını düşünen ve ne yazık ki milli duyguları, bayrağı, dönem dönem inancımızı siyasete alet edip, insanların onuruna, gururuna dokunacak birtakım hamlelerin gerçekleşmesine vesile olan, provakatif söylemlerde bulunan tüm siyasi kimlikleri kınıyorum. Yapılan bu eylemin ülkücü camiaya ve MHP'ye mal edilmesini şiddetle kınıyorum. Ne onlar ülkücü gençliği temsil edebilir ne de MHP'nin en ufak bir dahli vardır.

Burada, Kıbrıs'ın nasıl var olduğunu, değerli gazilerimizin silah arkadaşlarının nasıl şehit olduğunu, sevgili Kıbrıslı soydaşlarımızın nasıl katledildiğini, nasıl devlet olunduğunu hissettirmek de yönetici sorumluluğumuz. Dolayısıyla burada Makarios'u gören, katledilişi görür. Buradaki anıtta kompozisyonu gören, bir devletin nasıl kurulduğunu görür. Dolayısıyla biz burada yaptığımız bu anıtla Türkiye'mizin bütün değerlerini göstereceğimiz bu güzel parkın çok değerli köşesine rahmetli Denktaş'ın güzel anılarını, Türk dünyasının en değerli liderlerinden biri olduğunun her daim Beylikdüzü'nde hissedileceğinin ana merkezini burada oluşturmuş olduk. Ne acıdır ki Denktaş'ın Kıbrıs dahil dikilen ilk anıtıdır burası."

- "Fazıl Küçük'ün bile kim olduğunu bilmediklerini zannediyorum"

İmamoğlu'nun konuşmasının ardından Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş ile çocukları Sardar Denktaş ile Ender Denktaş Vangöl'ün heykele yapılan saldırıya ilişkin görüşlerinin yer aldığı video izlettirildi.

Beylikdüzü Belediye Başkanı İmamoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, anıtın yarından sonraki gün sarılacağını, heykeltıraşların analizlerini yapacağını, en kısa zamanda tamir edileceğini söyledi.

Bir soru üzerine, anıta zarar verenlerin Fazıl Küçük'ü bilmediğini ifade eden İmamoğlu, "Ne sandılar bilemem ama şu bir gerçek ki bu tahribatı yapan 5-6 kişinin ne tarihten ne bu anıtın anlamından haberi var. Onun için yapılan bu tahribatta, kime zarar verdiklerini bilmediklerini düşünüyorum. Fazıl Küçük'ün bile kim olduğunu bilmediklerini zannediyorum." dedi.

Basın açıklamasına eski CHP milletvekilleri Berhan Şimşek ile Süleyman Çelebi, Kıbrıs gazileri ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar