Belediyeyi soymakla suçlanan başkan uzaklaştırıldı

Menemen Belediyesini soymakla suçlanan eski CHP'li Belediye Başkanı Serdar Aksoy İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

Google Haberlere Abone ol

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, geçici tedbir kararı olarak Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

Menemen Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile iki yardımcısının da aralarında bulunduğu birçok şüpheli gözaltına alınmıştı.

Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Aksoy ve yardımcılarıyla birlikte 11 kişi hakkında tutuklama kararı alınırken, İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili olarak harekete geçti. Aksoy bakanlık tarafından yapılan açıklama kapsamında geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı.

"İzmir ili Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy hakkında; Bakanlığımız Mülkiye Başmüfettişlerince yürütülen soruşturmalar ile Menemen Cumhuriyet Başsavcılığınca "zimmet suçu" kapsamında yürütülen 2020/ 7447 sayılı soruşturmanın devam etmesi ve adı geçenin bu dosya kapsamında Menemen Sulh Ceza Hakimliğinin 2020/392 sorgu sayılı kararıyla tutuklanması üzerine, Anayasanın 127'nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5389 sayılı Belediye Kanunun 47'nci maddesi gereğince İzmir ili Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy geçici tedbir kararı olarak Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmıştır"

ŞİMDİ NE OLACAK?

Yasalara göre rüşvet ve yolsuzluk gibi suçlardan dolayı görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının yerine belediye meclisleri yeniden başkan seçimi yapıyor. En fazla oyu alan isim belediye başkanı seçiliyor. 

Terör ve benzeri suçlamlar nedeniyle görevden alınan belediye başkanlarının yerine ise kayyım atanıyor.

 

Yorumlar