Bedelli askerlikte 'öncelik' önerisi

Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP, bedelli askerlikte önceliğin belli bir yaş sınırının üstünde olanlara tanınmasını önerdi. Önerinin kabul edileceği tahmin ediliyor.

Google Haberlere Abone ol
Bedelli askerlikte 'öncelik' önerisi

Yeni askerlik sistemi ile bedelli askerliğin Meclis'ten geçmesine rağmen, partilerden yeni öneriler gelmeye devam ediyor. Askerlik kanunu teklifinde bedelli için ayrılan 145 bin kontenjanın üstü başvuru üzerine yapılacak kura çekiminde, MHP'den bir öneri geldi.

MHP yaptığı açıklamada, bedelli askerlik kura çekiminde "27 yaşını bitirenlere öncelik tanınır” şeklinde değişiklik yapılmasını istedi.

MHP, kanun teklifinde, 22 yaşını dolduran herkesin kura çekmek suretiyle bedelli askerlik yapmasını sağlayan maddeyle ilgili şunları söyledi: “Bugüne kadar bedelli askerliğin gerekçesi belli yaşa gelmiş iş ve meslek sahibi kişilerin düzenlerinin bozulmaması idi. 32 yaşındaki doçent ile 21 yaşındaki öğrencisinin aynı kuraya katılıp 21 yaşındakine kurada bedelli askerlik çıkıp bir ay, 32 yaşındaki doçentin kura çıkmaması nedeniyle altı ay askerlik yapması nasıl izah edilecek? Bu durumda kura çıkmayan doçent altı ay askerlik yapacak, öğrencisi bir ayda tezkere alacak şekle dönüşmez mi? Bedelli askerlik kura çekiminde 27 yaşını bitirenlere öncelik tanınır şeklinde değişiklik yapılmalıdır."

Yorumlar