Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır?

Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır, mezar ziyaretinin anlam ve önemi nedir, mezarlık ziyaretlerinin dinizimde yeri nedir?

Google Haberlere Abone ol
Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır?

Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır, hangi saat veya vakitte yapmak en makbul olanıdır, mezar ziyaretinin anlam ve önemi nedir, mezarlık ziyaretlerinin dinizimde yeri nedir?

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte yer üstündeki Müslümanların büyük bir heyecan ve sevinç yaşanırken, bayramın önemli özelliklerinden biri olan mezarlık ziyaretleri de şimdiden düşünülmeye başlandı.

Her bayram ve bayram öncesinde mezarlıklara yapılan ziyaretler büyük önem taşıyor.

Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır?
Bayramda mezar kabir ziyareti ne zaman yapılır?

 

İslam dininde ölüleri anmak, onları mezarları başında yad etmek, onlara dua okumak önemli görevler arasında yer alıyor.

Yılın her günü mezar ziyareti yapılabildiği gibi özellikle bayramlarda, Cuma günleri ve önemli diğer dini günlerde mezar ziyaretleri daha bir önem arz ediyor. Peki, Bayramda mezar ziyareti ne zaman yapılır, mezar ziyaretinin anlam ve önemi nedir, mezarlık ziyaretlerinin dinizimde yeri nedir?

Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahreti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir.

Kabirlerin haftada bir gün, özellikle Cuma veya cumartesi günleri, ayrıca arefe ve bayram günleri ziyaret edilmesi iyidir. Zira Hz. Peygamber’in genellikle bu günlerde kabir ziyaretinde bulunduğuna dair rivayetler bulunmaktadır.

KABİR ZİYARETİNİN ADABI NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sitesinde yer alan bilgiler şu şekilde:

“Mezarlıkların ziyaret edilmesi, bu vesileyle ölümün hatırlanması ve orada yatanlardan ibret alınması dinimizin tavsiye ettiği hususlardandır.

Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), geceleri Baki’ kabristanına gelir ve “Müminler yurdunun sakinleri, sizlere selam olsun. İnşaallah biz de size katılacağız. Bizler ve sizler için Allah’tan afiyet dilerim; Allah’ım, Baki’ kabristanında bulunanları bağışla.” (Müslim, Cenâiz, 102) diye dua ederlerdi. Kabir ziyaretinde bulunan kişinin ölü için dua etmesi ve Kur’an okuyarak sevabını orada bulunanların ruhlarına bağışlaması uygun olur.

Ancak, kabir ve türbe ziyaretlerinde İslam’ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak, kabrin parmaklık ve taşlarını öpmek, onlara sarılıp ağlamak İslam ile bağdaşmaz. Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek; bu zatların duaları kabul ettiğine, ilâhi kudretlerinin olduğuna inanmak doğru olmadığı gibi, bir kısım ihtiyaç ve dilekleri onlara arz etmek, kendilerinden medet ummak, bu ziyaretleri dinî bir vecibe gibi telakki etmek; bez bağlamak, mum yakmak, kurban kesmek, şeker vb. yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek gibi davranışlarda bulunmak da, tevhid dini olan İslam’la bağdaşmaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek iman açısından tehlikeli bir davranıştır.”

Kabirleri haftada bir gün, bilhassa cuma ve cumartesi günleri gidip ziyaret etmek erkekler için menduptur. Salih zatların kabirleri teberrük (bereketlenmek) için ziyaret edilir.

Velev ki, uzak bir yerde bulunmuş olsun, bu hususta yolculuk yapmak (yapılması uygun görülen davranıştır) menduptur. Yaşlı kadınlar da ibret almak, bereketlenmek için kabirleri ziyaret edebilirler. Bunda bir beis (sakınca) yoktur. Bir fitne korkusu olursa caiz olmaz.

KABİR ZİYARETİNDE HANGİ DUA OKUNUR?

Kabri ziyaret eden kişi ayakta kıbleye karşı veya ölünün yüzüne karşı durarak dua etmeli, şu mealdeki duayı okumalıdır:

"Essalamü aleyküm... Ey mü'minler yurdunun sâkinleri. Bizler de inşaallah sizlere kavuşacağız. Allahü Teâlâ'dan bizim ve sizin için afiyet, ahiretle ilgili korkulardan korunma ve selamet dilerim."

Resulullah Efendimiz (Salat ve selam olsun ona) Baki' kabristanını ziyaret ettiğinde böyle selam verirlerdi.


 

Yorumlar