Bayram sabahında camiler doldu taştı

Vatandaşlar, 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı'nın ilk günü sabahı bayram namazı ibadetlerini gerçekleştirmek için camilere akın etti. Sabahın erken saatlerinde camiler dolup taştı, vatandaşlar bayram coşkusunu birlikte yaşadı.

Google Haberlere Abone ol
Bayram sabahında camiler doldu taştı

Türkiye'de ilk Kurban Bayramı namazı, ülkenin doğusundaki Iğdır ilinde sabahın erken saatlerinde şehrin farklı yerlerindeki camilerde cemaatin katılımıyla gerçekleştirildi. Iğdırlılar, saat 05:10'da namaza durdu. Namaz sonrası vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı.

EYÜPSULTAN VE ÇAMLICA CAMİİ'NDE YOĞUNLUK

Bayram namazını Eyüpsultan Camii ve Çamlıca Camii'nde kılmak isteyen vatandaşlar, erken saatlerde camiye akın etti. Caminin içerisi namaz vaktinden önce dolarken, bazı vatandaşlar namazlarını avluda kıldı.

KADINLARIN KATILIMI

Kadınlar da camide kendilerine ayrılan alanda namazlarını kıldı. Namaz sonrası İsrail saldırılarının hedefi olan Gazze ve tüm İslam alemi için dualar edildi.

BAYRAMLAŞMA

Kurban Bayramı namazının ardından caminin avlusunda ve bahçesinde bir araya gelen cemaat bayramlaştı. Bayram coşkusunu yaşayan vatandaşlar, birbirleriyle kucaklaşarak, bayramlarını kutladı.

NAMAZA YOĞUN KATILIM

Bayram namazına katılım ülkenin dört bir yanında oldukça yoğundu. Sabahın erken saatlerinde camilerde toplanan vatandaşlar, bayram namazını kılmak için sabırsızlıkla bekledi. Namaz sonrası yapılan dualarda, İslam aleminin huzur ve barışı için dileklerde bulunuldu.

KURBAN KESİM HAZIRLIKLARI

Bayram namazının ardından vatandaşlar, kurban kesim hazırlıklarına başladı. Çeşitli illerde kurulan kurban kesim alanları, sabah saatlerinden itibaren hareketlilik kazandı. Vatandaşlar, dini vecibelerini yerine getirerek bayramın manevi atmosferini yaşadı.

BAYRAM GELENEKLERİ

Bayram boyunca vatandaşlar, aile büyüklerini ziyaret ederek bayramlaştı. Şehir merkezlerinde kurulan bayram pazarları ve eğlence alanları, bayramın coşkusunu arttırdı. Çocuklar, bayram harçlıklarını alarak sokaklarda sevinçle dolaştı.

SOSYAL YARDIMLAR

Bayram süresince çeşitli sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım faaliyetlerinde bulundu. Kurban etleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak bayramın bereketi paylaşıldı.

BAYRAM COŞKUSU

Türkiye genelinde bayram namazı coşkuyla kılındı. Camilerde ve çevresinde oluşan yoğunluk, bayramın birlik ve beraberlik içerisinde kutlandığını gösterdi. Vatandaşlar, bayram namazının ardından birbirleriyle bayramlaşarak, bu özel günü hep birlikte kutladı.

Yorumlar