"Başarılarımızla kadın güreşine ilgiyi artırdık"

- Milli güreşçi Hafize Şahin: "Elde ettiğimiz başarılarla kadın güreşine ilgiyi artırdık. Artık mindere daha sağlam adımlarla basıyoruz ve öz güvenimiz daha fazla" - Buse Tosun: "Başarısız olduğum zamanlarda pes etme noktasına geldim" - Bediha Gün: "Olimpiyatlara gitmekle büyük bir başarıya imza attım"

Google Haberlere Abone ol
"Başarılarımızla kadın güreşine ilgiyi artırdık"


İSTANBUL (AA) - ELİF NUR ÇOLAK - Milli güreşçi Hafize Şahin, elde ettikleri başarılarla Türkiye'de kadın güreşine ilgiyi artırdıklarını söyledi.

Hafize Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreşe küçük yaşta başladığını dile getirerek, "Kardeşim ve ben spor yapmayı çok istiyorduk. Beden eğitimi öğretmenimiz ilk kadın güreşçilerdendi ve bizi bu spora teşvik etti. Biz de böylece güreşe başladık. O duyguyu tattıktan sonra da güreşi bir daha bırakamadık." dedi.

Güreşe başladığı dönemde tepkiyle karşılaştığını vurgulayan Hafize, "Kadın güreşi Türkiye'de bilinmiyordu ve sadece erkek sporu olarak bakılıyordu. Zaman geçtikçe elde ettiğimiz başarılarla kadın güreşine ilgiyi artırdık. Artık mindere daha sağlam adımlarla basıyoruz ve öz güvenimiz daha fazla. Şu anda herkes kadın güreşini biliyor ve bizi takip ediyor. Almış olduğumuz madalyalar önemseniyor." diye konuştu.

Katıldığı 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda önemli bir deneyim yaşadığını aktaran Hafize Şahin, şunları kaydetti:

"Her sporcunun hayali olimpiyatlara katılmaktır. Benim de tek hayalim olimpiyatlara gitmekti. Bunu gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. Böyle büyük bir organizasyonda ülkemi temsil etmek benim için büyük bir gurur. Rio'da yaşadıklarımız, 2020 Tokyo Olimpiyatları için bizde güzel tecrübeler bıraktı. Orada öğrendiklerimizle 2020'ye hazırlık sürecine girdik."

Hafize Şahin, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na kadar yapılacak Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya kazanmayı hedeflediğini anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"2016'da yarım kalan olimpiyat hayalime, Tokyo'da ulaşmak istiyorum. 2020 Tokyo umarım bizim için güzel geçer. Takım olarak buna inanmış durumdayız. İnşallah ülkemizi de orada en güzel şekilde temsil eder ve bayrağımızı dalgalandırırız."


- Buse Tosun: "Kadınlar için zor spor"


Milli sporcu Buse Tosun, güreşin özellikle kadınlar için zor bir branş olduğunu ifade etti.

Buse, 11 yıldır güreş yaptığını belirterek, "Kadınlar için zor bir spor. Başarısız olduğum zamanlarda pes etme noktasına geldim, ancak severek yaptığım için bana çok zor gelmiyor. Ülkemizi ve bayrağımızı yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Milli güreşçi Yasemin Adar da ailesinin teşvikiyle güreşe başladığını anlatarak, şunları söyledi:

"Çok ağır bir sporla uğraşıyoruz. Yenildiğimiz zamanlarda bıkma noktasına geliyoruz. Güreşe, erkek sporu da denilebilir. 2016 Rio Olimpiyatları, ilk tecrübemizdi. Takım halinde fazla bir şey yapamadık ama 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda bayrağımızı dalgalandıracağımıza inanıyorum."


- Bediha Gün: "Hedefim Tokyo'da derece yapmak"


Milli güreşçi Bediha Gün ise 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda mücadele ederek önemli bir tecrübe edindiğini belirterek, "Olimpiyatlara gitmekle büyük bir başarıya imza attım. Sonraki hedefim ise 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda derece yapmak olacak." ifadelerini kullandı.

Güreşin kadınlar için zorluğunu vurgulayan Bediha, "Güreş bir erkek sporu. İçinde atletizm, ağırlık, esneklik ve kondisyon var. Bir kadın için çok zor. Bu sporu isteyerek yaptığımız için bize zor gelmiyor. Erkek kardeşim de güreşçi. Kardeşim ve babamla evde güreşiyoruz. Ev ortamında birden fazla güreşçinin olması çok güzel oluyor." diye konuştu.

Yorumlar