Balkanlardaki Türkler yatırıma geliyor

Balkanlardaki çifte vatandaşlı Türkler, son dönemlerde Türkiye'den ev almak için harekete geçti. Trakya illerinde ev almak için harekete geçen Balkanlardaki Türkler, yatırımlarını buralara kaydırıyor. Sınır bölgelerinde Yunan ve Bulgarların mülk satın alması ise yasak.

Google Haberlere Abone ol

Döviz kurundaki artış nedeniyle Türkiye'de yer alan konutlar yabancıların radarına girdi. Özellikle Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan çifte vatandaşlı Türkler yatırımlarını buraya aktarmaya başladı. Sınır bölgelerinde Bulgar veya Yunanların mülk almaları yasak. Bu nedenle onlara satış yapılamıyor.

Edirne'de, döviz kurundaki artış sebebiyle komşu ülke Yunanistan ve Bulgaristan'daki Türk vatandaşları günlük alışverişlerini şehirden karşılamayı sürdürürken kentte emlak piyasası da hareketlendi. Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayan çifte vatandaşlı Türkler, yatırımlarını Türkiye'ye kaydırıyor. 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, özellikle Yunanistan'da yaşayanların konut satışlarını yükselttiğini dile getirirken Bulgaristan'dan gelenlerin ise köy evleri gibi daha sakin bölgeleri tercih ettiğini belirtti. Son zamanlarda konutlara yabancılardan talebin arttığını söyleyen Çeker, "Özellikle Yunanistan'da yaşayan Türk vatandaşlar Türkiye'ye paralarını yatırmak istiyorlar. Euro yükselip paraları değerlenince yatırımlarını buraya yapıyorlar. Onlara güzel satış yapıyoruz, alıyorlar. Senede 2-3 tane veriyorsak şu anda 10 tane daire veriyoruz onlara" dedi.  

Bulgaristan'dan da ev talebi gelmeye başladığını söyleyen Çeker, çifte vatandaşlık sahibi olmayanların ise prosedüre takıldığını belirtti. Çeker, "Bulgaristan'dan da başladı talepler gelmeye. Almak isteyenler çok var ama Bulgaristan'da çift vatandaşlık sahibi olmayanlarda bazı sıkıntılar var. Eğer Bulgar vatandaşı ise Tekirdağ'dan ya da Çorlu'dan alabiliyorlar ama Edirne ve Kırklareli sınır şehri olduğu için 200 kilometre bir sınır var ondan dolayı buradan tapu alamıyorlar. Bunun için 250 bin lira para yatırmaları gerekiyor ve bu onlara pek cazip gelmiyor" şeklinde konuştu.

Bulgar müşterilerinin özellikle köy evi tercih ettiğini belirten Çeker, "Çok enteresan, Bulgaristan'dan gelenler özellikle Filibe ve Kırcaali'den gelenler köyden ev istiyorlar. Talepler o yönde. Onlara o şekilde daire veriyoruz, apartman istemiyorlar. Yunanistan'dan gelenler genelde ticari düşünüyorlar. Örneğin 5-6 tane bir artı bir daire alıp onları kiraya veriyorlar" dedi.

Şehirde emlak danışmanlığı yapan Erhan Koç da satışların daha da artacağını düşündüğünü belirterek "Ben kendim henüz satmadım ama biliyorum. 250 bin lira Türk parası karşılığında gayrimenkul alan Bulgarlar Türkiye vatandaşı olabilme hakkına sahip oluyor. Bugün Bulgar levası oldukça yükseldi ve bütün piyasa Bulgar turistler ile doldu. Özellikle Saros Körfezi'nde şu anda yazlıkların yarısından fazlası Yunan ve Bulgarlar tarafından kiralanmış durumda. Ben bu emlak satışlarının inanılmaz artarak devam edeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 


 

Yorumlar