Bakanlıklar harekete geçti: 81 ile koronavirüs uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle okullarda öğrenci ve öğretmenlere yönelik Corona virüsüyle ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Dağıtılan form ile aile hekimliğinden son sağlık durumuyla ilgili bilgi istenirken uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlandı.

Google Haberlere Abone ol

Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Vuhan'da ortaya çıktıktan sonra ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü nedeniyle dünya genelinde bir tedirginlik hakim. En son açıklanan rakamlara göre, 2 bin 665 kişi ölmesine neden olan corona virüsü 77 bin kişiye bulaştı. 

AFİŞ VE BROŞÜR

Çin'den dünyaya yayılan koronavirüsü son olarak İran’ın kum kentinde ortaya çıkmıştı. Birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs nedeniyle Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı harekete geçti. 81 il ve ilçelerindeki okullara Sağlık Bakanlığı uyarıcı ve bilgilendirici afiş ve broşürler gönderildi. 

Öğretmenler de bu broşürleri öğrencilere dağıtarak virüse karşı korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Afişler ise okulların giriş çıkışlarına asılarak hem veliler hem de öğrenciler uyarıldı.

“RİSKİ AZALTIN”

‘Yeni korona virüsü enfeksiyon riskini azaltın’ başlıklı uyarıda şunlar yer aldı:

* Ellerinizi sık sık su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkayın. Su veya sabun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antisemptimtleri kullanın.

* Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık mendil ya da kağıt ile örtün.

* Kağıt veya mendilin bulunmadığı ortamlarda ise dirsek içini kullanın. Mendili derhal çöp kutusuna atın ve elinizi hemen sabunla yıkayın.

* Soğuk algınlığı veya grip semptomları olan kişiler ile yakın temastan kaçının.

* Yeni koronavirüs enfeksiyonu grip ile karıştırılmamalıdır. Gripte kullanılan koronavirüsü tedavisinde etkili değildir.

SAĞLIK FORMU DAĞITILDI

Ayrıca öğrencilerin son sağlık durumunun öğrenilmesi için yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir form öğrencilere dağıtılarak aile hekimine sağlık kontrolünden geçirilip formun doldurulması istendi.

Bu sayede herhangi bir virüs vakası olursa önceden tedbirin alınması hedefleniyor.

Yorumlar