Bakan Albayrak: 4.4 milyon ailemize 1000 lira destek sağladık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında başlatılan 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' na ilişkin açıklamalarda bulundu. Albayrak toplam destek miktarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar liraya ulaştı" dedi.

Albayrak, "Destek kapsamına girmeyen ve bu dönemde gelirini, işini kaybeden vatandaşlarımıza bin lira nakdi yardım yapacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları;

Ekonomik istikrar kalkanı kapsamında aldığımız adımların geldiği noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Vergi ötelemeleri, ticari hayatın aksamaması için devreye alınan tedbirler, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, bireysel ihtiyaç desteği, esnaf destek paketimiz üretim gücümüze ve esnafımıza koruma kalkanı sağladı. Bu kapsamda bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar TL’ye ulaştı.

Şu anda 4.4 milyon ailemize 1000 lira destek yardımında bulunduk. Ayrıca destek kapsamına girmeyen ve bu dönemde gelirini, işini kaybeden vatandaşlarımıza bin lira nakdi yardım yapacağız. Ve bu kapsamda e-Devlet üzerinden başvuruları başlattık.

Temel ihtiyaç desteği kapsamında şu ana kadar 3 milyon 977 bin vatandaşımıza 22 milyar 295 milyon lira kaynak sunuldu.

Esnaf destek paketine 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. 448 bin 148 esnafımıza 8 milyar 390 milyon lira finansman tahsisi yapıldı.

Detaylar Geliyor...

Yorumlar