Bahçeli'ye kalırsa Türkiye Euro 2024'ten çekilmeli

MHP Genel Başkanı Bahçeli, UEFA'nın Merih Demiral hakkındaki kararı nedeniyle milli takımın Hollanda maçına çıkmaması gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Bahçeli'ye kalırsa Türkiye Euro 2024'ten çekilmeli

UEFA Disiplin Kurulu, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'nin Avusturya'ya karşı oynadığı maçta gol sevinci sırasında bozkurt işareti yapan Merih Demiral'a 2 maç ceza verdi. Bu kararın ardından MHP lideri Devlet Bahçeli sert tepki gösterdi.

Devlet Bahçeli, UEFA'nın bu kararını "tahammülü imkansız skandal bir karar" olarak nitelendirdi. Bahçeli, "Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Nitekim bu değere hazımsızlık gösterilmesi Türk milletine beslenen iflah olmaz husumetin ve Türk tarihini karalama rezilliğinin iğrenç bir tezahürüdür," ifadelerini kullandı. Bahçeli, UEFA'nın bazı ülkelerin futbolcularına karşı daha hoşgörülü davrandığını, ancak bir Türk futbolcu söz konusu olduğunda nefretini gizleyemediğini belirtti.

"TÜRKİYE'NİN HOLLANDA MAÇINA ÇIKMAMALI"

Devlet Bahçeli, UEFA'nın bu kararından geri adım atmaması durumunda Türkiye'nin Hollanda ile oynayacağı maça çıkmaması gerektiğini savundu. Bahçeli, "Boyun eğerek, taviz verilerek, teslim olarak kazanılacak bir başarı her manada hezimet ve zilletin makyajlanmasıdır," diyerek milli futbolculara ve Merih Demiral'a destek verdi.

MERİH DEMİRAL'IN AÇIKLAMASI

Merih Demiral, Avusturya maçında attığı golden sonra yaptığı bozkurt işaretinin bir mesaj içermediğini, sadece gurur ve mutluluğunu göstermek istediğini belirtti. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise bu gol sevincini eleştirerek UEFA'dan yaptırım talebinde bulunmuştu.

UEFA'NIN KARARI

UEFA, Merih Demiral hakkında "uygunsuz hareket" gerekçesiyle soruşturma başlatmış ve yapılan incelemeler sonucunda milli futbolcuya 2 maç men cezası verilmişti. UEFA'dan yapılan açıklamada, "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya - Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir," denildi.

TÜRK FUTBOLUNA DESTEK ÇAĞRISI

Devlet Bahçeli, Türkiye'nin dünya futboluna kara bir leke sürüldüğünü belirterek, A Milli Futbol Takımı'nın arkasında 85 milyon Türk vatandaşının dua, destek ve tezahüratıyla ayakta olduğunu söyledi. Bahçeli, "Biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye'yiz, Türk milletiyiz," diyerek Türk milletinin birlik ve beraberliğine vurgu yaptı.

 

Yorumlar