Baerbock, Kadın Dayanışma Vakfını ziyaret etti

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Kadın Dayanışma Vakfını ziyaret etti

Google Haberlere Abone ol
Baerbock, Kadın Dayanışma Vakfını ziyaret etti

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Kadın Dayanışma Vakfına ziyarette bulundu.

Baerbock'a, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz ve beraberindeki heyet eşlik etti. Heyeti, Kadın Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Cihan Erdem karşıladı.

Görüşme, basına kapalı gerçekleşti.

Ziyaretin ardından basını bilgilendiren Baerbock, Türk-Alman ilişkilerinin halkların birliğine dayandığını dile getirdi.

Özellikle sivil toplum arasındaki diyaloğun iki ülkenin iş birliğinin merkezinde yer aldığını kaydeden Baerbock, bu nedenle insanlarla bir araya gelmeyi önemli bulduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Türkiye'de bir kadın hakları örgütünü ziyaret ettiğini kaydederek, Almanya ve Türkiye'deki kadınların her gün gönüllü olarak hemcinsleri ve başkaları için yaptığı çalışmaların güçlü bir sivil toplumun varlığını gösterdiğini dile getirdi.

Aynı şeyin sığınmacıların kabulü konusunda yerel düzeyde yapılan sivil toplum çalışmaları için de geçerli olduğunu vurgulayan Baerbock, "Bu da ülkelerimizi birleştiriyor. Entegrasyon, özellikle yerel düzeyde başarılı olursa başarı gösterir. Bu yüzden şimdi Almanya'nın maddi olarak desteklediği bir projeyi ziyaret edeceğim." dedi.

Daha sonra Türkiye ziyaretini tamamlayacağını aktaran Baerbock, "Dış politika sadece bakanlıklar arasındaki diyalogla hayat bulmaz, dış politika temsil ettiğimiz insanların bir arada yaşamasını, diyaloğunu güçlendirmek anlamına geliyor. Bunu gelecekte birlikte yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Yorumlar