Azerbaycan son rakamları açıkladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, pazar günü başlayan harekatta şu ana kadar etkisiz hale getirilen Ermeni askerlerinin sayısını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, pazar günü başlayan harekatta 2300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca Ermenistan'ın Terter kentine bu sabah tekrar saldırmaya başladığını duyurdu.

Azerbaycan-Ermenistan arasında pazar gününden bu yana yaşanan çatışmalarla ilgili Azerbaycan Savunma Bakanlığı yeni bir açıklama yaptı. Bakanlık, geride kalan 3 günde 2300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bununla birlikte Ermenistan'ın bu sabah Terter kentine saldırı başlattığı da belirtildi.

"YERLEŞİM YERLERİ İSABET ALINDI"

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Ermenistan, Terter kentine havan ve top atışlarıyla saldırıyor. İlk bilgilere göre isabet alan yerleşim yerleri ve yaralılar var" açıklamasını yaptı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, sabah yerel saatte 08.00'de başlayan saldırıda sivil altyapının zarar gördüğü belirtildi. Açıklamada, ilk belirlemelere göre sivil yaralıların olduğu kaydedildi.

MEVZİLERİ BIRAKIP KAÇTILAR

Ermenistan ordusunun Terter ilinin işgal altında bulunan Tonaşen köyünde konuşlanan bir taburunun mevzilerini bırakarak kaçtığı bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, "Ermenistan 1. Ordu Komutanlığına bağlı 10. Muhrip Tümeni 7. Muhrip Alayının 2. taburunun askerleri ağır kayıplarla mevzilerini terk ederek kaçtı." ifadeleri kullanıldı.

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ VE 30'A YAKIN TANK ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Açıklamada ayrıca, "Harekatın başından bu yana düşmanın 2 bin 300 askeri etkisiz hale getirildi. Hocavend'de konuşlu S300 sistemi etkisiz hale getirildi. Düşmanın 30'a yakın tank ve zırhlı aracı, 200'den fazla top ve roket sistemi, 25 hava savunma sistemi, 6 komuta merkezi, 50 tanksavarı ve 5 cephaneliği imha edildi" bilgilerine yer verdi.

MACRON BU KEZ ERMENİSTAN TARAFINDA

Öte yandan Libya, Lübnan, Mısır, Suriye ve Doğu Akdeniz'de Türkiye aleyhinde faaliyetler yürüten Fransa bu kez da Ermenistan'da karşımıza çıktı. Letonya'ya ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Riga'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Dağlık Karabağ'da Pazar günü başlayan çatışmaların ardından yaptığı açıklamaların "tehlikeli" ve "münasebetsiz" olduğunu söyledi. Türkiye'yi savaş yanlısı olmakla suçlayan Fransız lider, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı askeri yollarla kontrolü altına almasının da kabul edilemez olduğunu belirtti. Macron ayrıca, Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki çatışmaya müdahil olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile barış görüşmelerine hazır olmadıklarını açıkladı. Washington Post yazarı David Ignatius'a röportaj veren Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan'a suçlamalar yöneltti. Ermeni lider, Ankara'nın Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'yu istikrarsızlaştırdığını iddia ederek, Türkiye'nin yeni hedefinin Kafkasya olduğunu söyledi.

ERMENİSTAN: AZERBAYCAN BİZİ UZAKTAN VURUYOR

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Azerbaycan'ın Türk İHA'larını kullanarak, hava savunma sistemlerine yaklaşmadan uzaktan operasyonlar yaptığını söyledi. Stepanyan, Azerbaycan Ordusu'nun havadan karaya uzun menzilli füzeler kullandığını belirtti.

 

Yorumlar