Ukrayna'dan Rusya'ya karşı yeni hamle

Rusya ile Ukrayna arasında yıllardır devam eden gerilim giderek daha da içinden çıkılmaz hal alıyor. İki ülkenin savaş hazırlığını andıran hamleleri bölgede endişeyle takip ediliyor.

Ukrayna'dan Rusya'ya karşı yeni hamle
06 Aralık 2018 Perşembe 19:14

Rusya ile Ukrayna arasında yıllardır devam eden gerilimde yeni bir gelişme yaşandı. Her iki tarafın da savaş hazırlığı yaptığı hamlelerden sonra son olarak Ukrayna, iki ülke arasındaki birçok anlaşmayı iptal ettiğini duyurdu. Ukrayna Meclisi tarafından alınan kararla, Rusya ile daha önce yapılan dostluk anlaşması iptal edildi. Bu kararla artık iki ülke arasındaki stratejik ortaklık da sona ermiş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun anlaşmanın son bulması için Parlamento'ya getirdiği tasarı, genel kurulda 331 milletvekilinin 277'sinin oyuyla kabul edildi.

Tasarıya göre, Ukrayna ile Rusya arasındaki dostluk anlaşması, 1 Nisan 2019'dan itibaren geçersiz sayılacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, 17 Eylül'de Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyinin kararıyla söz konusu anlaşmanın sonlandırılmasına ilişkin kararı imzalamıştı.

Rusya ve Ukrayna arasında 31 Mayıs 1997'de imzalanan anlaşma, iki ülke arasındaki ilişkilerin temel anlaşmalarından birisi olarak görülürken, iki ülkeyi aynı zamanda "stratejik ortak" olarak da tanımlıyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×