Macron İran için Trump'ı aradı

Fransca Cumhurbaşkanı Macron, İran ile varılan nükleer anlaşmaya uyması için ABD Başkanı Trump'ı telefonla aradı. ABD'ye karşı İran'ı destekleyen AB ülkelerinin başında gelen Fransa şu ana kadar İranla ile birçok alanda milyar dolarlara varan anlaşmalar imzaladı. Anlaşmalar iki ülke ilişkilerinin daha da ilerlemesini sağladı. İran da bu yolla ABD'ye karşı daha fazla destek toplamış durumda.

Macron İran için Trump'ı aradı
12 Ocak 2018 Cuma 08:53

Sonhaberler | Haber Merkezi

Seçildiği günden bu yana sık sık İran'ı hedef alarak tehditler savuran ABD Başkanı Donald Trump, AB liderlerinden beklediği desteği bulamazken, İran yönetimi AB liderlerini yanına çekmeyi başardı. Avrupa Birliği ülkelerini dün ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Fransa'nın tam desteğini almayı başardı. Ziyaretten sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD Başkanı Trump'ı telefonla arayarak taahhütlerini hatırlattı. Fransa, İran'daki gösteriler sırasında da ABD yönetimine tepki göstererek, İran'ın içişlerine karışılmaması gerektiğini açıklamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump'a İran ile varılan anlaşmaya uyma çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'den yapılan yazılı açıklamaya göre, iki lider, İran ile 2015'te yapılan nükleer anlaşma ve Kuzey Kore konularını ele aldıkları telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'nın anlaşmanın tamamıyla uygulanmasındaki kararlılığına ve tüm imzacı taraflarca verilen sözlere riayet edilmesinin önemine değindi. Ortadoğu'da kalıcı istikrarın sağlanabilmesi amacıyla İran yönetimi ile balistik programı ve bölgesel siyaseti üzerinden güçlendirilmiş bir diyalog kurulmasının yanı sıra varılan anlaşmanın doğru bir şekilde yürürlüğe konulmuş olması gerektiğini kaydeden Macron, 8-10 Ocak tarihleri arasında Çin'i ziyareti sırasında gündeme gelen Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler hakkında da Trump'a bilgi verdi. Macron, Kuzey ve Güney Kore arasında son günlerde yeniden iletişim kurulmasının olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.

Macron ayrıca, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ve siyasi bir çözümün ortaya çıkarılması için ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) kararlılık siyasetinin devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti

FRANSA İLE İRAN 4 MİLYAR DOLARLIK GAZ ANLAŞMASI İMZALAMIŞTI

İran ile Fransa arasında geçtiğimiz yaz aylarında 4 milyar dolarlık bir enerji anlaşması imzalanmıştı. Fransa merkezli enerji şirketi Total, İran ile 4.8 milyar dolarlık gaz anlaşması imzaladı. Fransız enerji devi Total, nihayetinde İran'da bir doğalgaz sahası kurmak için milyarlarca dolarlık anlaşmayı imzalayacağını söyledi. İran ile Total, geçtiğimiz yılın kasım ayında 4.8 milyar dolar değerinde doğalgaz projesi geliştirmeye yönelik bir ön anlaşma imzalamışlardı.

Fransız enerji devi Total, nihayetinde İran'da bir doğalgaz sahası kurmak için milyarlarca dolarlık anlaşmayı imzalayacağını söyledi. Güney Pars'ın 11. safhasının geliştirilmesi için yapılan uluslararası anlaşma, Petrol bakanlığı ve Total'in yöneticileri, Çinli şirket CNPC ve İranlı şirket Petropars'ın katılımıyla pazartesi günü imzalanacak.

Üzerinde anlaşmaya varılan alan, dünya doğalgaz rezervinin yüzde 8'ine sahip. Total'in Basra Körfezi'ndeki Güney Pars Doğalgaz Sahası'nda yürüteceği proje ile günde 56 milyon metreküp daha fazla doğalgaz elde edilecek. İran ile Total arasındaki anlaşma, geçtiğimiz yıl hafifletilen yaptırımların ardından İran'ın batılı bir ülke ile yaptığı en büyük ticari anlaşma olacak.

İKİ ÜLKE ARASINDA  OTOMOTİV ANLAŞMASI

Öte yandan İran Sanayi Geliştirme ve Yenileme Organizasyonu (İDRO) ile Fransız otomobil üreticisi Renault arasında 660 milyon Euroluk iş birliği anlaşması da imzalanmıştı. Başkent Tahran’da düzenlenen imza törenine, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile IDRO ve Renault yetkilileri katıldı. Anlaşmaya göre, 2018 yılında İran’da faaliyete geçecek otomobil fabrikası yılda 150 bin araçla üretime başlayacak. 2024 yılına kadar da bu rakamın 300 bine çıkarılması öngörülüyor. Renault satış bayileri ve satış sonrası hizmet zincirini oluşturmasına imkan sağlayan anlaşmada, Fransız şirketin yüzde 60, İDRO’nun yüzde 20 ve İranlı bir özel kuruluş olan Naseh Holding’in yüzde 20 ortaklığının olduğu belirtildi.

.


Etiketler; #iran

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×