Almanya'da Türk avukata tehdit, 38 polis açığa alındı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürüldüğü terör örgütü NSU davasında mağdur olan ailelerin avukatlığını yapan Seda Başay Yıldız'a, ölüm tehdidi mektupları gelmeye başladı. Mektupların gönderildiği adresin Frankfurt polis karakolundaki bir bilgisayardan bakıldığının saptanması üzerine 38 Alman polisi açığa alındı.

Almanya'da Türk avukata tehdit, 38 polis açığa alındı
06 Nisan 2019 Cumartesi 14:33

Almanya'da 8 Türk'ün Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülmesirnin ardından açılan davada mağdur Türk ailelerin avukatlığını yapan Seda Başay Yıldız'a, faksla ağustos ayında, "NSU 2.0" imzası taşıyan ırkçı ve ölüm tehditleri içeren bir mektup gönderilmişti.

FRANKFURT POLİS MERKEZİ ÇIKTI

Bunun üzerine başlatılan inceleme kapsamında Yıldız'ın nüfus bilgilerine Frankfurt polis karakolundaki bir bilgisayardan bakıldığı tespit edilmişti. Avukatın kimlik bilgilerine bakıldığı sırada bilgisayara erişimi bulunan polis memurlarının, internet üzerinden oluşturdukları grupta birbirlerine gamalı haç ve Hitler'in fotoğrafları ile yabancı düşmanlığı içeren mesajlar gönderdiği belirlenmişti.

GELİŞMELERİ AÇIKLADI

NSU terör örgütü imzasıyla ırkçı tehdit mektupları alan Türk kökenli avukat Seda Başay Yıldız, "Konuyla ilgili şu an Hessen Eyaleti'nde 38 polis açığa alınmış, henüz araştırma devam ediyor" dedi. Avukat Yıldız, Türkiye'nin Essen Başkonsolosluğu'nda katıldığı "NSU Davası" konulu konferansın ardından yaptığı açıklamada, "Tehditlerin ardında Hessen polis teşkilatı mensuplarının olabileceği" iddiasını değerlendirip, konuyla ilgili son gelişmeleri anlattı.

"ŞU AN İÇİN BİR SONUÇ YOK"

AA'da yer alan habere göre Yıldız, "Polisin bana verdiği bilgiye göre henüz bu konuda bir gelişme yok, yani tehdit mesajları gönderen insanı henüz tespit edememişler. Biz konunun üzerinde duruyoruz diyorlar ama umarım gerçekten üzerinde dururlar ve NSU davası gibi olmaz. Araştırmalar devam ediyor şu an için ancak henüz bir sonuç yok" diye konuştu.

KIZININ İSMİ, POLİS BİLGİSAYARINDA

Kendisine ve ailesine yönelik ölüm tehditleri içeren 4 mektup aldığını belirten Yıldız, şöyle devam etti: "Bu mektupların içeriği ailemle ve benimle ilgili tehditlerdi. Bizimle ilgili detaylı bilgilerin internet yada başka yerlerden bulunamayacak bilgilerdi. Örneğin özel adresim ve kızımın ismi gibi. Bu bilgilerin polis bilgisayarından alındığı tespit edildi."

POLİS BİLGİLERİ Mİ SERVİS YAPTI

Konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyleyen Yıldız, "Bakalım bu tehditlerin arkasında hakikaten polis var mı yoksa bu bilgileri polis başkalarına mı verdi ve tehdit başkalarından mı geliyor? Bu bir soru işareti, henüz tespit edilmedi" dedi.

"BU POLİSLER ŞİMDİ Mİ FARK EDİLDİ"

Yıldız, şunları kaydetti: "Bunlar gelecekte polis olarak çalışmaya devam edebilirler mi yoksa edemezler mi bilmiyorum çünkü onların dosyalarını ben incelemedim ama görevden alındığını söylediler, yani ağır bir suçlama var. Benim için önemli olan soru benim şikayetimden sonra mı bu 38 polisin sağcı olduğu ortaya çıktı? Daha önce hiç bunun üzerinde durulmamış mı? Daha önce bu polislerin amirleri bunu bilmemiş mi? İş arkadaşları bilmemiş mi? Yani her şeyin şimdi ortaya çıkması çok enteresan."

"ARAŞTIRDIKLARINI SÖYLÜYORLAR"

"NSU 2.0" imzasıyla aldığı ve ölüm tehditleri içeren mektupların kendisini korkutmadığını ancak böyle bir şeyi asla kabul edemeyeceğini dile getiren Yıldız, "Ben çok tehdit mektubu alıyorum ancak bu mektup ayrıcalıklıydı, söylediğim gibi hakkımızda detaylı bilgiler vardı. Bunun resmi bir devlet bilgisayarından alındığını biliyordum ama açıkçası polis olduğunu düşünmedim. Ben de sonuçta bir avukatım ve kendimi nasıl savunacağımı biliyorum, o yüzden suç duyurusunda bulundum. Polis bu tehdit mektuplarını araştırdığını söylüyor" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×