Arkadaşının hayatını karartan sanığa 8 yıl hapis

Arkadaşını cinayete azmettirip intihara yönlendirdiği öne sürülen sanığa 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi

Google Haberlere Abone ol
Arkadaşının hayatını karartan sanığa 8 yıl hapis

Bakırköy'de bir alışveriş merkezinde arkadaşı Yağmur Sönmez'i öldürdükten sonra intihar eden Murat Bayırköylü'yü suça azmettirdiği ve intihara yönlendirdiği iddia edilen sanık, "kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Halil İbrahim Yavuz ile avukatları katıldı. Müşteki İsmihan Boza ile avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Murat Bayırköylü'nün annesi İsmihan Boza, sanığın oğlunu intihara teşvik ettiğini öne sürerek, "Sanık, Murat ve Yağmur’a karşı öfkesi nedeniyle intikam alma amacıyla bu eylemi gerçekleştirmiştir. Cezalandırılmasını ve tutuklu kalmasını talep ederim." dedi.

Sanık Halil İbrahim Yavuz da kimseyi azmettirmediğini öne sürerek, İsmihan Boza'yı oğlunun intihar etmek istediği yönünde daha önce de uyardığını iddia etti. Yavuz, "Yağmur'a zarar vereceğini söylememe rağmen, her şeyi bilmesine rağmen burada bilmediğini söylemiştir. Ben kimsenin ölmesini istemedim. Ben bu insanlara değer verdim, ölmesin diye hayatını kurtardım. 20 yaşındayım, hukuk fakültesi öğrencisiyim, benim hayallerim var. İşlemediğim bir suçtan dolayı da yargılanıyorum. Bunu kabullenemiyorum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum." diye konuştu.

Mahkeme, sanık Yavuz'un "intihara yönlendirme" suçunu işlediğine dair somut ve inandırıcı delil elde edilemediğinden bu suçtan beraatine hükmetti.

Sanık Yavuz'u, Yağmur Sönmez'i "kasten öldürmeye yardım etme" suçundan 10 yıl hapse mahkum eden mahkeme, sanığın söz konusu eyleminin suç işlemeye teşvik mahiyetinde bulunduğu değerlendirmesini yaptı.

Mahkeme, sanığın duruşmalarda mahkeme heyetine karşı saygılı tutumu, geçmişi ve sosyal ilişkileri, fiilden sonraki davranışı ve cezanın fail üzerinde göstereceği olası etkilerini sanık lehine hafifletici sebep kabul ederek, cezasını 8 yıl 4 aya indirdi ve tahliyesine hükmetti.

Duruşmadan sonra bir sanık yakını, Murat Bayırköylü'nün annesi İsmihan Boza'nın yanına giderek, "Katilin annesisin, hesap vereceksin, bana hesap vereceksin. O kızın ölümüne neden oldun." diye bağırdı.

Sanığın diğer yakınları bu kişiyi uzaklaştırdı.

- İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Murat Bayırköylü'nün, maktul Yağmur Sönmez'i 18 Mart 2022'de Bakırköy'deki bir alışveriş merkezinin kapalı otoparkında öldürdükten sonra aynı silahla intihar ettiği belirtilmişti.

Bayırköylü'nün aracında bulunan intihar mektubu da iddianamede yer almış, mektupta Bayırköylü, sanık Halil İbrahim Yavuz'un kendisine verdiği tavsiye üzerine cinayeti işlediğini ve intihar etmeye karar verdiğini ifade etmişti.

Bayırköylü ile Yavuz'un mesajlaşmalarına vurgu yapılan iddianamede, sanığın intihar etmek isteyen Bayırköylü'ye kız arkadaşını öldürdükten sonra intihar etmesi yönünde telkinde bulunduğu kaydedilmişti.

İddianamede, yazışmalarda sanığın Murat Bayırköylü'nün niyetinin ciddi olduğunu anlamasına rağmen arkadaşını intihar eyleminden vazgeçirmeye çalışmadığı ve yazışmaların içeriğinden anlaşılacağı üzere intihara yönlendirme suçunu işlediği anlatılmıştı.

İddianamede, Yavuz'un "başkasını intihara yönlendirme, yardım etme, başkasını intihara yönlendirme halinde intiharın gerçekleşmesi" ve "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Yorumlar