Arife gününü bekleyenler ucuz kurban aldı

Ağrı hayvan pazarında arife gününü bekleyen vatandaşlar kurbanlıkları ucuza alırken, küçükbaş hayvan satan besiciler de son kurbanlıklarını satıyor.Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Ağrı’daki hayvan pazarı,...

Google Haberlere Abone ol

Ağrı hayvan pazarında arife gününü bekleyen vatandaşlar kurbanlıkları ucuza alırken, küçükbaş hayvan satan besiciler de son kurbanlıklarını satıyor.

Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Ağrı’daki hayvan pazarı, bayrama bir gün kala alıcılar ile satıcılar arasında sıkı pazarlıklara sahne oluyor. Her gün binlerce hayvanın satıldığı pazarda, besiciler yüksek rakımlı yaylalarda ve kırsal alanda besledikleri kurbanlıklarını bir an önce satıp Kurban Bayramı’nı evlerinde geçirmek istiyor. Öte yandan vatandaşlar bayrama bir gün kala kurbanlıkları oldukça ucuz fiyata alıyor.

"Beklediğimiz kurbanlık fiyatlarından bin lira daha ucuza aldık"

Hayvan pazarına kurban almak için gelen emekli memur Mehmet Kaya adlı vatandaş, son günü bekleyerek kurbanlığı ucuza aldığını söyledi. Ağrı hayvan pazarında hayvanların ucuz olduğunu belirten Kaya, "Batı illerine göre Ağrı hayvan pazarında hayvanlar çok ucuzdur. Şu anda aldığımız tosun 220 kilogram civarındadır. 7 bin 750 liradan aldık. Biz son günü bekledik. Ağrı hayvan pazarında hayvanlar çok, bu nedenle ucuzdur. Beklediğimiz kurbanlık fiyatlarından bin lira daha ucuza aldık. Batıya göre çok ucuzdur" dedi.

Adem Arkan adlı alıcı ise, 4 gündür kurbanlık bakmaya geldiklerini, ancak son gün fiyatların daha ucuz olduğunu dile getirerek, "Arkadaşlarımızla birlikte ortak bir kurban alacağız. Nasip son güne bıraktık. Piyasada bir düşüş var. Bu şekilde değerlendirip almayı düşünüyoruz. Fiyatlar şu anda uygun sayılıyor. Yüksek değil, biz biraz daha uygun almaya çalışıyoruz, malum sonuçta alıcıyız. Tabi buradaki insanlara da saygı duyuyoruz. Sonuçta emek veriliyor, eziyet var. Yani ne şişi ne de kebabı yakmamaya çalışıyoruz. Biz tosun almayı düşünüyoruz. Alıcının da satıcının da memnun kalmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Fiyatlar şu anda uygun"

Hayvan pazarında günlerdir bekleyen ve elinde bulundurduğu koyunların 100 tanesini sattığını ifade eden besici Fehmi Adıgüzel, "Elimizde çok az hayvan kaldı. Piyasa normal, hemen hemen geçen yıla göreydi. Koyunlarımızı 750 liradan başlayıp bin 100 liraya kadar sattık. Memnunuz Allah’a şükür iyidir. Alan da memnun olsun, satan da. Kendi hayvanlarımızdır, biz vatandaşlardan alıp bir yıl besledikten sonra getirip kurbanlık olarak satıyoruz. Yemini, samanını hepsini veriyoruz" dedi.

Yorumlar