Halkın en büyük endişesi yüzde 43'ten yüzde 24'e geriledi

Türk halkının geçen yıl en büyük endişesi terördü. Geçen yıl Türkiye'ed terör endişesi oranı halk arasında yüzde 43'tü, bu yıl bu oran yüzde 24'e geriledi.

Halkın en büyük endişesi yüzde 43'ten yüzde 24'e geriledi
06 Ekim 2017 Cuma 16:43

Sonhaberler | Haber Merkezi

Türkiye'de halkın en büyük endişesi geçen senenin ikinci çeyreğinde yüzde 38’le ve 2016’nın dördüncü çeyreğinde yüzde 43’le terörizmdi. Araştırma, bu durumun 2017’nin ikinci çeyreğinde de hala en büyük endişe olarak kalmaya devam ettiğini ancak yüzde 24’e gerileyerek geçen yılın aynı çeyreğine ve yine geçen yılın dördüncü çeyreğine göre anlamlı bir düşüş gösterdiğini de ortaya koydu.

Fakat yine aynı dönemde ekonomik durum ile ilgili endişe ise yüzde 9’dan yüzde 20’ye yükselmiş durumda. Araştırmaya göre, savaş endişesi ise yüzde 13’le terör ve ekonomiden sonra üçüncü en büyük endişe konumunda. Öte yandan 2017’nin ikinci çeyreğinde Türkiye tüketici güven endeksi ise anlamlı bir yükselişle 107’ye ulaştı. 
2016’nın dördüncü çeyreğinden bu yana 3 puanlık artış gösteren global tüketici güven endeksi de 2017’nin ikinci çeyreğinde 104 puana geldi. Bölgesel iş bulma ihtimali, kişisel mali durum ve anında harcama niyeti gibi etkenlerin artmasına bağlı olarak Türkiye tüketici güven endeksi de önceki dönemlere göre arttı. Bu artış, özellikle 20 yaş altı ve 25-44 yaş gruplarında göze çarpıyor.

Nielsen’in Tüketici Güveni Endeksi Araştırması’nda 2016’nın dördüncü çeyreğiyle kıyaslandığında, insanların temel yaşam masraflarından geri kalan paralarını, tatillere-gezilere, ev dışı eğlencelere, yeni giysilere, yeni teknoloji ürünlerine ve ev mobilya/dekorasyonlarına daha fazla harcamaya başladığı göze çarptı. Çoğu kişi halen artan paralarını birikimlerine eklese de boş zamanlar için daha fazla harcama yapılmaya başlandığı da görülüyor.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×