Araçla 'cumaya gidenler' dikkat, ceza yersiniz

Cuma günü sokağa çıkma kısıtlaması dışında bulunanlar arasında namaza gidecek olanlar da var; ancak Cuma namazına sadece yürüme mesafesindeki camilere gidilebilecek. Dolayısıyla araçla Cumaya gittiğini söyleyenler ceza yemekten kurtulamayacak.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsle mücadele kapsamında bu akşamdan pazartesi sabahına kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Yarın Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar, araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın camiye gidip namaz kılabilecek.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi dün saat 15.00'te İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplanarak, sokağa çıkma kısıtlamasını ele aldı. Toplantı sonunda alınan kararda, halkın son dönemde alınan önlemlere uyumda gösterdiği özveri sonucunda koronavirüs salgınının yayılımında yeniden düşüş eğilimine girildiği hatırlatıldı.

Cuma namazına izin verilmesini öngören, ilgili tüm kuruluşlara gönderilen kararda şöyle denildi: "Alınan tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede; 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00'da başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00'de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın temizlik, maske, mesafe kurallarına riayet etmek ve araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine karar verilmiştir"

Kararda, "Belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir" ifadeleri yer aldı.

"İKTİDARA GELDİĞİMİZDE TÜRBANLILARLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

 

Yorumlar