AP Yunan milletvekiline partisinden istifa çağrısı

Yolsuzluk şüphesiyle gözaltına alınan AP Yunan milletvekiline partisinden istifa çağrısı geldi.

Google Haberlere Abone ol
AP Yunan milletvekiline partisinden istifa çağrısı

Yunanistan'da Değişim Hareketi (KINAL)-PASOK lideri Nikos Andrulakis, Belçika'da yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınan Avrupa Parlamentosunun (AP) Yunan milletvekili Eva Kaili'nin görevinden istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Meclis Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Andrulakis, Kaili davasıyla politik sistemin yeni bir güven sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Andrulakis, "Kaili, partimizin binlerce oyuna ihanet etti ve görevini bırakmalı." diye konuştu.

Kaili'nin Yunanistan'daki dinleme skandalına ilişkin AP'de yapılan çalışmalardaki rolü üzerine de konuşan Andrulakis, "(Yunanistan Başbakanı) Miçotakis'in çevresi, Kaili'yi, AP'deki denetleme heyetinde dinleme skandalının örtbas edilmesi için her adımında yönlendirdi." diye konuştu.

- Kaili AP başkan yardımcılığından alınmıştı

AP'de yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin yapılan soruşturma kapsamında geçen hafta gözaltına alınan AP'nin Yunan milletvekili Kaili'nin, AP'nin başkan yardımcılığı görevi de elinden alınmıştı.

Fransa'nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Kurulunda yapılan oylamada, Kaili'nin başkan yardımcılığı görevinin elinden alınması 1'e karşı 625 milletvekilinin oyuyla kararlaştırılmıştı.

AP'nin 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili hakkındaki karar hemen yürürlüğe girmişti.

- Katar iddiaları reddetmişti

Basında çıkan haberlerde, Eva Kaili ve gözaltına alınan diğer kişilerin AP'nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar'dan rüşvet aldığı iddia edilmişti. Katar ise iddiaları reddetmişti.​​​​​​​

Katar'ın Avrupa Birliği Misyonundan yapılan açıklamada, "Basında haberleri çıkan bazı kişilere yönelik suçlamalarla Katar'ın ilişkilendirilme çabalarının kesin bir dille reddedildiği" belirtilmiş, Katar devletinin birtakım iddialarla ilişkilendirildiği bu haberlerin asılsız olduğu ifade edilmişti.​​​​​​​

Yorumlar