"Anne Oteli" 4 bini aşkın hamileye kapılarını açtı

- Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan uygulamayla Şırnak'taki kadınların doğum öncesinde kışın kapanan yollar nedeniyle mağdur olmaması için 3 yıl önce oluşturulan "Anne Oteli"nden şu ana kadar 4 bin 217 kadın yararlandı - Şırnak Devlet Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi Birim Sorumlusu Konuk: "Birimimiz 5 yıldızlı otel konforuna sahip. Annelerimize burada son derece rahat bir imkan sunuluyor" - Doğum sonrası otelde kalan Acar: "Otel konforunda kalıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"

Google Haberlere Abone ol
"Anne Oteli" 4 bini aşkın hamileye kapılarını açtı

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ta, kadınların doğum öncesinde kışın kapanan yollar nedeniyle mağdur olmaması için hazırlanan "Anne Oteli"nden 3 yılda 4 bin 217 kadın yararlandı.

Sağlık Bakanlığınca Şırnak Devlet Hastanesi bünyesinde 2014 yılında 4 yataklı olarak kurulan ve zamanla yatak sayısı 10'a çıkarılan "Anne Oteli", amacı doğrultusunda kış mevsiminde kar yağışı nedeniyle yolların kapanması sonucu ulaşım sıkıntısı yaşayan anne adaylarının imdadına yetişiyor.

Doğumdan kısa süre önce evlerinden alınan ve burada müşahede altında tutulan kadınlar, doğumlarını risksiz şekilde yapma imkanına kavuşuyor.

Şimdiye kadar 4 bin 217 kadının yararlandığı otelde, yeni doğum yapan ancak bebeğinin tedavi olması gereken anneler de konaklıyor.

- "5 yıldızlı otel konforuna sahip"

Şırnak Devlet Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi Birim Sorumlusu Sebahat Konuk, yaptığı açıklamada, çevre ilçe ve köylerden gelen anne adaylarını "Anne Oteli"nde ağırladıklarını söyledi.

"Şu an Şırnak Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan birimimiz 5 yıldızlı otel konforuna sahiptir. 10 yatağımız mevcut. Birimimizde annelerin dinlenebileceği salonumuz, televizyon, banyo ve her türlü imkan var. Annelerimize burada son derece rahat bir imkan sunuluyor." diyen Konuk, birimde çetin kış şartlarında özellikle Beytüşşebap, Silopi ve Uludere ilçelerinden sevk edilen anne ve bebekleri için rahat bir ortam sağlandığını aktardı.

Sebahat Konuk, Şırnak'ın coğrafi konumu nedeniyle, özellikle çevre ilçe ve köylerdeki anne adaylarını bu birimde ağırlamak istediklerini de sözlerine ekledi.

- "Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"

Şırnak'ın Başağaç köyünden gelen ve doğum yaptıktan sonra otelde kalan Zeynep Acar, kış şartlarında köy yolları kapandığı için kadınların hastaneye ulaşıp doğum yapmasının çok zor olduğunu belirtti.

"Anne Oteli"nde çok güzel ağırlandıklarını ifade eden Acar, devletin sağladığı imkanlardan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Birimde yatakların ve yemeklerin çok kaliteli olduğunu anlatan Zeynep Acar, "Otel konforunda kalıyoruz ve hiç bir sıkıntı çekmiyoruz. Çok rahatız. Bebeğimin durumu da gayet iyi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar