ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR: Çeyrek ve gram altın 25 Ekim'de ne kadar oldu?

Çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar oldu 25 Ekim 2022 Pazartesi Altın kuru ne durumda? Son bir kaç haftada rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları dün akşam itibariyle sert bir şekilde düşüşe geçti. Amerikan merkez bankası dünya piyasalarını salladı.

Google Haberlere Abone ol
Gram ve çeyrek altın fiyatlarında son durum

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR: Çeyrek ve gram altın 25 Ekim'de ne kadar oldu? Altın fiyatları düşer mi, çıkar mı, analistler ne diyor? Çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar oldu 25 Ekim 2022 Altın kuru ne durumda? Merkez bankaları tarafından alınan kararlarla birlikte hareketlenen altın fiyatları Türkiye'de ise yapılan son açıklamayla birlikte çakılmaya başladı. Peki, Altın neden düşüyor, düşer mi çıkar mı, piyasalar nasıl, çeyrek ve gram altın fiyatlarında 25 Ekim 2022 Salı son durum nedir?

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 985 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 azalışla 987 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 985 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.625 lira, Cumhuriyet altını da 6.640 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1.647 dolardan işlem görüyor.

Analistler, bu hafta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını, devam eden dolar talebinin ise altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

Öte yandan, İngiltere'de Liz Truss'ın istifasının ardından iktidardaki Muhafazakar Parti içerisinde başlayan liderlik yarışını kazanan Hint asıllı Rishi Sunak oldu.

Bugün Sunak'ın yapacağı konuşmanın takip edileceğini ifade eden analistler, veri gündeminde ise Almanya'da Ifo beklenti endeksleri, ABD'de konut fiyat endeksi ve tüketici güven endeksinin öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.630 ve 1.600 doların destek, 1.670 ve 1.690 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR: Çeyrek ve gram altın 25 Ekim'de ne kadar oldu?
ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR: Çeyrek ve gram altın 25 Ekim'de ne kadar oldu?

 

ALTIN FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ

Gram altın serbest piyasada 994 liraya kadar düşerken, spot piyasada gram altın 970 liraya kadar gerilemiş durumda. Altının ons fiyatı ise 1621 liraya kadar düştü. Altın fiyatlarındaki ana düşüş nedeni ABD ve Avrupalı merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmeleri ve yatırımcının parasını faizden kazanmak için buraya kaydırması olarak biliniyor. Altın fiyatlarındaki düşüşün durması için başta ABD olmak üzere batılı merkez bankalarının faiz düşürme işlemlerini sonlandırmaları gerekiyor.

Analistler, enflasyon, resesyon ve yüksek faiz ortamına ilişkin endişelerle tahvil faizlerinde yükselişin devam ettiğini belirterek, küresel çapta güçlenen doların da altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 4,2710 ile Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü anımsatan analistler, merkez bankası yetkililerinin "şahin" açıklamalarının sürmesi ile varlık fiyatlarındaki dalgalanmaların bir müddet daha gündemde kalacağını kaydetti.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 1-2 Kasım'daki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, aralıkta da faizleri aynı ölçüde yükselteceğine dair fiyatlamaların güçlendiğini vurgulayarak, bugünün veri gündeminde Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.600 ve 1.580 doların destek, 1.650 doların direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Caption

 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 995 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 azalışla 994 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının ardından saat 11.00 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 995 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.640 lira, Cumhuriyet altını da 6.670 liradan satılıyor.

Dün ABD'de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yıllık yüzde 8,2 ile beklentilerin üzerinde artmasının ardından günü yüzde 0,4 azalışla 1.666 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu sıralarda yatay seyrediyor.

Analistler, tahvil piyasasının görece rahatlaması ile altının ons fiyatının dar bant içindeki dalgalı seyrini sürdürdüğünü bildirdi.

Para piyasalarında, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kasım ayı toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına gideceği ihtimali yüzde 98'e yükseldiğini aktaran analistler, 100 baz puanlık artırım beklentilerinin de fiyatlamalara girdiğini dile getirdi.

Analistler, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) bugün sona eren tahvil alım programını uzatıp uzatmayacağına ilişkin belirsizliklerin sürdüğünü anımsatarak, gözlerin Banka'dan gelebilecek olası açıklamada olacağını kaydetti.

Bugünün veri gündeminde Avro Bölgesi'nde dış ticaret dengesi, ABD'de perakende satışlar ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin öne çıktığını ifade eden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.650 ve 1.630 doların destek, 1.680 ve 1.700 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Caption

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 11 EKİM ALTIN KURU

Altın fiyatları son birkaç günde hızla düşmeye başladı. Hemen öncesinde ise son yılların en yüksek çıkışını yapan altın fiyatları bir anda çakılmaya başladı. Peki, altın fiyatları neden bu kadar düşüyor, ne oldu veya neler olacak? Fiyatlar daha da düşecek mi?

ABD Merkez Bankası FED'in gelecek günlerde faiz artırımına gideceğine dair sinyallerin gelmesi altının geri çekilmesine neden odu. FED'den gelecek faiz artırım kararı yatırımcının dolara talep göstermesine ve doların değerlenmesine neden olacak. Altın ise dolar karşısında değer kaybedecek. Diğer yandan ABD enflasyon verilerinin açıklanması altın fiyatlarının yönünü belirleyecek.

IKON Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadeler kullanıldı: "Geçtiğimiz haftayı kazançla tamamlayan Ons Altın yeni haftanın ilk işlem gününü 1,6% düşüşle tamamladı. Cuma günü iyimser ABD istihdam raporu sonrası güçlenen ABD Doları pazartesi günü kazançlarını genişletmesi Ons Altın üstünde satış baskısı oluşturdu. Teknik açıdan bakıldığında 1658 destek bandına yaklaşan Ons Altın bu bölge altına gerilemesi halinde 1640 ve 1615 seviyeleri sonraki destek bölgeleri olarak ön plana çıkıyor. Diğer yandan olası yukarı yönelimlerde ise 1697 ve 15 haftalık üssel hareketli ortalama ilk direnç bölgeleri olarak takip edilebilir.

EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde 0.9730 destek bandı altına gerileyerek günü 0.9700 seviyesinin hemen üzerinde tamamladı ve art arda dördüncü gün düşüşünü sürdürdü. Riskten kaçınma, Avrupa ile Rusya arasındaki artan gerilimler ve ABD Merkez Bankası'nın 75 baz puanlık artış oranlarını sürdüreceği spekülasyonları parite üstünde baskı unsurları olarak ön plana çıkıyor. Parite, Almanya'nın enerji kriziyle başa çıkmak için ortak AB borcunu desteklemeyi kabul ettiğini bildiren haberler üzerine Avrupa kapanışından önce geçici bir talep gördü, ancak daha sonra Alman hükümeti tarafından reddedildi. Paritede düşüş eğiliminin sürmesi halinde 0.9635 ve son zamanların en düşük bölgesi olan 0.9535 seviyeleri ilk destek bölgeleri olarak izlenebilir. Diğer yandan paritede olası tepki alımlarında 50 günlük ortalaması öncesi 0.9817 seviyesi ara direnç bölgesi olarak takip edilebilir."

Altın neden düşüyor, düşer mi çıkar mı, piyasalar nasıl, çeyrek ve gram altın fiyatlarında 11 Ekim 2022 son durum nedir
Altın neden düşüyor, düşer mi çıkar mı, piyasalar nasıl, çeyrek ve gram altın fiyatlarında 11 Ekim 2022 son durum nedir

 

GRAM VE ÇEYREK ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Önceki gün yükselmeye başlayan altın fiyatlarındaki hareketlilik bugün de devam ediyor. Küresel piyasalarda BM ve IMF tarafından yapılan "faizlerin indirilmesi" çağrılarından sonra yatırımcılar alternatif emtiyalara yönelmeye başladı. Bunun başında altın geliyor. Bu nedenle altın fiyatları hızla yükselmeye başladı. 

ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR, NE OLDU?

Gram ve çeyrek altın fiyatları bir anda yükselmeye başlarken, ons altın fiyatları da yükseldi. Gram altın serbest piyasada 1033 liraya yükselirken, çeyrek altın ise 1677 liraya kadar yükseldi. Altın fiyatlarındaki artış BM ve ardından IMF'nin dünya merkez bankalarına yaptığı uyarıdan sonra geldi.

Merkez bankalarının üst üste faiz artırımlarının dünya ekonomisi açısından olumsuzluklara neden olduğunu belirten BM'den sonra benzer bir açıklama IMF'den geldi.

Her iki kurumun açıklamasında muhatap olarak özellikle de FED vardı. FED'in faiz artırımları konusunda aldığı şahin kararların doları uluslararası piyasada yükselttiği ve bunun da dünyanın geri kalanını olumsuz etkilediği belirtilerek bu kararlarından vazgeçmeleri talep edildi.

Her iki kuruluştan gelen açıklamalar uluslararası piyasalarda bayram havasına neden oldu. Türkiye başta olmak üzere bütün dünyada borsalar ve altın yükselmeye başladı.

Altın neden yükseliyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 5 Ekim altın fiyatları tablosu
Altın neden yükseliyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 5 Ekim altın fiyatları tablosu

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR, DÜNYADA NELER OLUYOR?

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 963 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons altın fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,3 artışla 966 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise düşüşle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 963 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.580 lira, Cumhuriyet altını da 6.450 liradan satılıyor.

Dün, yüzde 0,4 artışla 1.629 dolardan günü tamamlayan altının ons fiyatı, bugün 1.615 dolar ile Nisan 2020'den bu yana en düşük seviyesini test etmesinin ardından 1.620 dolardan işlem görüyor.

Analistler, merkez bankalarının agresif faiz adımlarının devam edeceği sinyali verdiği bir ortamda hızla yükselen tahvil getirileri ve dolardaki güçlenmenin resesyon korkularını derinleştirdiğini belirterek, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Dün, ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans'ın, faiz oranlarının yıl sonuna kadar yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltilmesi gerektiğini vurguladığını anımsatan analistler, tahvil ve döviz piyasalarındaki seyrin de yakından izlenmeye devam edileceğini kaydetti.

Analistler, bugün de merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini, veri gündeminde ise ABD'de toptan stoklar ve bekleyen konut satışlarının öne çıktığını ifade ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.600 ve 1.580 doların destek, 1.640 ve 1660 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Altın neden düşüyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 28 Eylül altın fiyatları tablosu
Altın neden düşüyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 28 Eylül altın fiyatları tablosu

 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 980 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons altın fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,6 artışla 986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne düşüşle başlamasının ardından saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,6 altında 980 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.610 lira, Cumhuriyet altını da 6.560 liradan satılıyor.

Dün, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım kararına karşın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya-Ukrayna savaşına dair gerilimi yükseltecek açıklamaları sonrası yükselen altının ons fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla günü 1.674 dolardan tamamladı. Ons altın, şu dakikalarda ise önceki kapanışının yüzde 0,8 altında 1.660 dolardan işlem görüyor.

Analistler, Fed'in dün federal fonlama oranını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak 2008'den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 3,00-3,25 bandına çıkarması ve agresif adımların gelecek dönemde de devam edeceği sinyali vermesinin ardından doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Bugün yatırımcıların İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) toplantısından çıkacak kararlara odaklandığını aktaran analistler, yurt içinde ise gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildiğini kaydetti.

Analistler, veri gündeminde yurt dışında ABD'de ikinci çeyrek cari işlemler dengesinin ve Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.640 ve 1.620 doların destek, 1.690 ve 1720 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin çoğu, TCMB'nin politika faizini yüzde 13'te sabit bırakmasını bekliyor. Öte yandan ankete katılan 29 ekonomistten 9'u politika faizinde 100 baz puanlık, 1'i de 50 baz puanlık indirim öngörüyor.

BoE'nin ise politika faizini 50 baz puanlık artırımla yüzde 2,25'e yükseltmesi beklenirken, 75 baz puanlık artırım ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Altın neden düşüyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 22 Eylül altın fiyatları tablosu?
Altın neden düşüyor son dakika gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 22 Eylül altın fiyatları tablosu?

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 19 EYLÜL 2022 PAZARTESİ ALTIN FİYATI NE KADAR?

Gram altın fiyatları geçen hafta olduğu gibi bu haftaya da düşüşle başladı. Spot piyasalarda gram altın fiyatları 970 liraya kadar düşmüş durumda.  Ons altın fiyatları 1667 liradan alıcı bulurken, gram altın fiyatı serbest piyasada 1000 lira civarında seyrediyor. Çeyrek altın ise 1600 liradan alıcı buluyor. 

Altın fiyatlarındaki düşüşün sebebi geçtiğimiz hafta da açıklandığı gibi ABD enflasyon verileri sonrasında FED'in yeniden faizleri yükselteceği beklentilerinin dolarda yarattığı doping oldu. 

Altın neden düşüyor son dakika bir gelişme mi var, ne oldu, piyasalarda son durum nedir?
Altın neden düşüyor son dakika bir gelişme mi var, ne oldu, piyasalarda son durum nedir?

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 16 EYLÜL 2022 CUMA ALTIN FİYATLARI TABLOSU

Gram, çeyrek ve ons altın fiyatları hafta boyunca yaşadığı hafif düşüşleri Cuma gününde zirveye taşıdı. Altın fiyatları 1000 liranın altına gerileyerek hızla düşmeye başladı. Spot piyasalarda gram altın fiyatları 977 liraya kadar geriledi. Peki, altın fiyatları neden düşüyor?

Altın fiyatlarının düşüşündeki en önemli sebep ABD'de artan enflasyon ve akabinde ABD merkez bankasının faizleri yükselteceği yönündeki sinyalleri oldu. ABD'nin faizleri yükselteceği sinyalinde sonda başta Asya borsaları olmak üzere bütün dünyada piyasalar alt üst olmaya başlamıştı. Son olarak Türkiye'de hem altın hem de borsa düşmüştü. Dolar ise TL bütün para birimleri karşısında hızla yükselmişti. 

İşte altın fiyatları tablosu:

Altın neden düşüyor son dakika bir gelişme mi var, ne oldu, piyasalarda son durum nedir Altın fiyat tablosu
Altın neden düşüyor son dakika bir gelişme mi var, ne oldu, piyasalarda son durum nedir Altın fiyat tablosu

 

14 EYLÜL 2022 ÇARŞAMBA ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

ABD ekonomisindeki gidişat küresel Emtia fiyatları üzerinde de etkili oluyor. Talebi doğrudan etkileyen ABD verileri piyasalara yön veriyor. Dün açıklanan ABD enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte Fed'den daha agresif faiz artırım hamlesinin gelmesi ihtimalini artırdı. Faiz artırımı dolaylı olarak Altın fiyatlarını da etkiliyor. Paranın dolar mevduatına kayacak olmasından ötürü altın fiyatlarında gerileme yaşandı. Ons Altın Fed'in 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini fiyatlamaya başladı. Ons altın bugün 1697 dolar seviyesine kadar geriledi. Gün içinde en yüksek seviyesi ise 1705 dolar oldu. Şu sıralar ons altın 1703 dolar seviyesinde denge bulmaya çalışıyor.

Ons altın fiyatları dün 2 ayın en büyük düşüşünü gösterdi. Dün 1731 dolara kadar çıkan ons altın 1697 dolara düştü. Gün içinde yüzde 2'lik değer kaybı oluşmuş oldu.

Uzmanlar ons altın fiyatının 1700 doların altına gerilemesiyle birlikte ilk destek seviyesinin 1688 dolar olduğuna işaret ediyorlar. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılmasıyla birlikte 1657 dolara gerilemenin olabileceğini belirtiyorlar.

Yukarı yönlü hareketlerde ise 1711 ve 1714 dolar aralığını uzmanlar ilk direnç olarak öne çıkartıyorlar. Gram Altın fiyatları da ons altındaki kayıpla birlikte geriledi. Gram altın gün içinde en düşük 996.2 lira, en yüksek de 1000 lira seviyesini gördü. Şu sıralar 1000 lira seviyesinde işlem görüyor.

Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 14 Eylül altın fiyatları tablosunda son durum nedir?
Gram ve çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu 14 Eylül altın fiyatları tablosunda son durum nedir?

 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM 9 EYLÜL CUMA GÜNÜ 

Gram ve çeyrek altın fiyatları 9 Eylül 2022 Cuma günü yatay bir seyir izledi. 

İşte altın fiyatlarında son durum:

Caption

 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR 1 EYLÜL 2022 PERŞEMBE

Çeyrek ve gram altın fiyatları 1 Eylül Perşembe günü itibariyle düşmeye başladı. BİST ve dünya borsalarında yaşanan düşüşlerle birlikte altın fiyatlarında da şüşüler izlendi. 

ABD başta olmak üzere merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri, Avrupa'da resesyon kaygıları ve Çin ekonomisinde yavaşlamanın süreceği endişeleri ile küresel çapta risk iştahının düşük seyrettiğini söyledi.

Bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, yükselen tahvil faizlerinin seyrinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Altın fiyatları neden düşüyor, gram ve çeyrek altın fiyatları son dakika ne kadar oldu?
Altın fiyatları neden düşüyor, gram ve çeyrek altın fiyatları son dakika ne kadar oldu?

 

ALTIN NEDEN DÜŞTÜ 22 AĞUSTOS 2022 ALTIN KURU

Geçen haftanın son işlem gününde, ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,3 azalışla 1.017,1 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya da düşüşle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 1.013 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.662 lira, Cumhuriyet altını da 6.787 liradan satılıyor.

Düşüş eğilimini üst üste altıncı işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,5 altında 1.738 dolardan işlem görüyor.

Analistler, geçen hafta ön planda olan enflasyon ve resesyon ikileminin para politikalarına yönelik belirsizlikleri artırdığını belirterek, buna paralel devam eden küresel dolar talebinin altın fiyatlarını baskıladığını söyledi.

Bu hafta, perşembe günü başlayacak olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda merkez bankası yetkililerinin yapacağı değerlendirmelerin yatırımcıların odağında yer aldığını ifade eden analistler, açıklamalarda gelecek dönem para politikalarına yönelik ipuçlarının aranacağını kaydetti.

Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olduğunu, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.760 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Caption

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 18 AĞUSTOS 2022 ALTIN TABLOSU

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.018 lira seviyesinde işlem görüyor

Dün, ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,7 azalışla 1.017,1 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 1.018 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.670 lira, Cumhuriyet altını da 6.820 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışının hemen altında 1.762 dolardan işlem görüyor.

Analistler, dün yayımlanan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuzdaki toplantı tutanaklarının, enflasyon düşene kadar faiz artırımlarının süreceğinin sinyalini vermesiyle altının ons fiyatının gerilediğini söyledi.

Yurt içi piyasaların bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına odaklandığını aktaran analistler, veri gündeminde ise Avro Bölgesi'nde enflasyon ile ABD'de haftalık işsizlik başvuruları ve ikinci el konut satışlarının öne çıktığını kaydetti.

Analistler, Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin de yakından izleneceğini vurgulayarak teknik açıdan altının ons fiyatında 1.740 doların destek, 1.780 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans'ın anketine katılan ekonomistler, TCMB'nin yüzde 14 düzeyinde bulunan politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmayacağını öngörüyor.

Altın neden düşüyor, çeyrek ve gram altın ne kadar oldu son dakika gelişme var mı 18 Ağustos son durum
Altın neden düşüyor, çeyrek ve gram altın ne kadar oldu son dakika gelişme var mı 18 Ağustos son durum

 

ALTIN FİYATLARI 12 AĞUSTOS 2022 TABLOSU

Gram ve çeyrek altın fiyatları bu haftayı yatay bir seyirle kapattı. Gram altın 1.044 liradan işlem görürken, çeyrek altın ise 1691 liradan işlem gördü.

İşte haftanın son gününde altın fiyatları tablosu:

Çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar oldu son dakika gelişme var mı 12 Ağustos son durum?
Çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar oldu son dakika gelişme var mı 12 Ağustos son durum?

 

ALTIN FİYATLARI 8 AĞUSTOS 2022 NE DURUMDA?

Gram altın 1.036 liradan alıcı bulurken, çeyrek altın ise 1680 liradan alıcı buluyor. Spot piyasada altının gram fiyatı 1028 liradan işlem görüyor.

İşte 8 Ağustos 2022 Pazartesi günkü altın fiyatları tablosu:

Çeyrek ve gram altın fiyatları son dakika gelişmeleri son durum nedir?
Çeyrek ve gram altın fiyatları son dakika gelişmeleri son durum nedir?

 

ALTININ ONSU 1.777,8 DOLAR SEVİYESİNDE

Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören gösterge kağıdı 17 Nisan 2024 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 13.00 itibarıyla basit getirisi yüzde 20,39, bileşik getirisi yüzde 21,43 seviyelerinde bulunuyor.

Uluslararası piyasalarda saat 13.00 itibarıyla avro/dolar paritesi 1,0190, sterlin/dolar paritesi 1,2090 ve dolar/yen paritesi 135 düzeyinde seyrediyor.

İstanbul serbest piyasada dolar 17,9640 liradan, avro 18,3010 liradan satılıyor.

Altının onsu uluslararası piyasalarda yüzde 0,1 artışla 1.778 dolardan, Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,5 azalışla 93,4 dolardan işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI 20 TEMMUZ ÇARŞAMBA GÜNÜ NEDEN DÜŞÜYOR?

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 965,3 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons altın fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,7 artışla 965,8 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne düşüşle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışının hemen altında 965,3 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.583 lira, Cumhuriyet altını da 6.468 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,1 artışla 1.711,7 dolardan günü tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 1.708,1 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) temmuzda 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ilişkin beklentilerin devam ettiğini belirterek, yarınki Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları öncesinde altın fiyatlarının dar bant içinde yatay bir seyir izlediğini kaydetti.

Bugünün veri gündeminde Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi ve ABD'de ikinci el konut satışlarının öne çıktığını kaydeden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.690 doların destek, 1.730 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Altın neden düşüyor 20 Temmuz 2022 son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?
Altın neden düşüyor 20 Temmuz 2022 son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?

 

ALTIN FİYATLARI 19 TEMMUZ SALI GÜN SON DURUM

Gram altın fiyatları haftanın ikinci gününe 984 liradan başlarken, spot piyasada altın fiyatları 962 liraya kadar düşmüş durumda. Altının ons fiyatındaki düşüş ise sürüyor. Çeyrek altın serbest piyasada 1573 liradan işlem görüyor.

İşte 19 Temmuz 2022 Altın Fiyatları Tablosu:

Altın neden düşüyor 19 Temmuz 2022 son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?
Altın neden düşüyor 19 Temmuz 2022 son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?

 

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 14 TEMMUZ 2022 ALTIN FİYATLARI

Altın fiyatları düşüyor. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMKTP) standart altının kilogramı 954 bin liraya geriledi.

Altın piyasasında, en düşük 954 bin lira, en yüksek 982 bin 500 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 3,2 düşüşle 954 bin liradan tamamladı.

KMKTP'de, altında gerçekleşen toplam işlem hacmi 2 milyar 503 milyon 889 bin 327,07 lira, işlem miktarı ise 2.606,34 kilogram oldu.

Tüm metallerdeki toplam işlem hacmi de 2 milyar 505 milyon 289 bin 280,63 lira düzeyinde gerçekleşti.

Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Ahlatçı Döviz ve Kıymetli Madenler, Ahlatçı Altın Rafinerisi, İAR Döviz ve Kıymetli Madenler, İstanbul Altın Rafinerisi ve Kuveyt Türk Katılım Bankası şeklinde sıralandı.

Bugünkü işlemlere ilişkin veriler şöyle:

STANDART TL/KG DOLAR/ONS

Önceki Kapanış 986.000,00 1.750,00

En Düşük 954.000,00 1.705,00

En Yüksek 982.500,00 1.744,90

Kapanış 954.000,00 1.705,00

Ağırlıklı Ortalama 955.314,10 1.719,16

Toplam İşlem Hacmi (TL) 2.503.889.280,63

Toplam İşlem Miktarı (Kg) 2.606,34

Toplam İşlem Adedi 70

ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR 8 TEMMUZ 2022 CUMA GÜNKÜ ALTIN FİYATLARI

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 965,7 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,3 artışla 965,9 liradan tamamladı.

Altın neden düşüyor son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?
Altın neden düşüyor son dakika altın fiyatları nereye doğru gidiyor, düşer mi, çıkar mı?

 

Altının gram fiyatı, yeni güne yatay başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışının hemen altında 965,7 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.584 lira, Cumhuriyet altını da 6.470 liradan satılıyor.

Dün, yüzde 0,1 artışla günü 1.740,2 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,3 azalışla 1.734,9 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD'de enflasyon ve resesyona ilişkin endişelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü söyledi.

 

Yorumlar