Almanya'da Müslümanları huzursuz eden ihbarlar

Müslümanların huzurunu bozarak onları rahatsız etmeye yönelik davranışlar Avrupa ülkelerinde artış gösterdi. Son olarak Almanya'da camilere yönelik asılsız bomba ihbarları giderek artış gösteriyor.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa'daki Müslümanların huzurunu bozmaya yönelik yabancı düşmanları tarafından yapılan asılsız ihbarlarda son günlerde artış yaşanıyor. Camilere bomba yerleştirdiklerini belirterek ihbarda bulunanlar, Müslümanları tedirgin etmenin yanında camilerde ibadetlerin aksamasına da neden oluyor. Müslümanları huzursuz eden asılsız ihbarların artması ise önlenemiyor.

Son olarak Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Aachen kentinde bir camiye, elektronik posta yoluyla bomba ihbarı yapıldı. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Yunus Emre Camii'ne yapılan "Camiyi havaya uçuracağız" ifadesinin yer aldığı tehdit içerikli yazı polise bildirildi.

Cami boşaltılırken çevrede güvenlik önlemi alan polis, uzman ekipler ve kokuya duyarlı köpeklerle bomba araması yaptı.

Polis, yaptığı incelemede ihbarın asılsız olduğunu tespit etti.

Aachen DİTİB Yunus Emre Camii Başkan Yardımcısı Süleyman Zembilci, polisin camide yaptığı bomba araması nedeniyle öğle ve ikindi namazlarında hizmet veremediklerini belirtti.

Zembilci, yetkililerden camilere yönelik bu tür saldırı ve huzursuz etmeye yönelik asılsız ihbarları yapanların, bir an önce bulunmasını talep etti.

DAHA ÖNCE DE ASILSIZ BOMBA İHBARLARI YAPILMIŞTI

Kampfgruppe 18 (Savaş grubu 18) imzasıyla dün yine benzer şekilde DİTİB'e bağlı Essen-Stelle, Hagen-Haspe, Unna ve Bielefeld camilerine yönelik bomba ihbarı yapılmış, aramalar sonucunda ihbarların asılsız olduğu anlaşılmıştı.

Köln yakınlarındaki İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatına bağlı Brühl Camisi inşaatında da dün camlar kırılmış, camiye maddi hasar verilmişti.

Yorumlar