Almanya'da göçmenlere destek gösterileri

Almanya'da bir grup aktivist, Avrupa sınırlarına dayanan göçmenlerin öldürülmemesini, sınırların açılmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin yıllardır yükünü çektiği göçmenlere Avrupa'ya giden yolları açmasından sonra Avrupa ülkelerinde gündem değişti. Özellikle de Yunanistan'ın sınırlara dayanan göçmenlere karşı takındığı tavır AB ülkelerinin yöneticileri tarafından desteklense de bazı Avrupalılar bu duruma karşı çıkıyor. 

Almanya’da binlerce kişi, Avrupa Birliği sınırlarının sığınmacılara açılması için yürüdü. Başkent Berlin'de Seebrücke inisiyatifi tarafından düzlenen gösteride, binlerce kişi İçişleri Bakanlığının önünde toplandı. Göstericiler daha sonra Başbakanlık binasının önünden geçerek Unter den Linden ve Friedrichsstrase caddeleri üzerinden Hallesches Ufer Caddesi'ne kadar yürüdü.

Üzerinde "Avrupa öldürme, sınırlarını aç" yazan pankart açan göstericiler, “Avrupa harekete geç”, “Yazıklar olsun AB”, “İnsanlığın sınırı yok" yazılı dövizler taşıdı ve "Sınırları açın" şeklinde slogan attı.

Gösteri sırasında yapılan konuşmalarda, Yunanistan’da bulunan sığınmacılara dikkat çekildi. Almanya’nın sığınmacıları kabul etmesi gerektiğini belirten bir konuşmacı, “Yunanistan sınırında boğulan, aşağılanan, işkence gören ve artık öldürülmeye başlanan sığınmacılar için Almanya’da yer olduğunu biliyoruz." ifadesini kullandı.

Seebrücke inisiyatifi, gösteriye 4 bin kişinin katıldığını açıkladı. Hamburg kentinde de AB’nin sığınmacılara sınırlarını açması için düzenlenen gösteriye, 5 bin kişinin katıldığı kaydedildi.

BU VİEDO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Yorumlar