Alidusti'nin İran'da gözaltına alınmasına tepki

Cannes Film Festivali, kadın aktris Alidusti'nin İran'da gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol
Alidusti'nin İran'da gözaltına alınmasına tepki

Fransa merkezli Cannes Film Festivali organizasyonu, İran'da Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan "protestoları kışkırtmak" suçlamasıyla gözaltına alınan ünlü aktris Terane Alidusti'nin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Cannes Film Festivali Twitter hesabından yapılan açıklamada, organizasyonun kadın aktris Alidusti'nin ülkede gözaltına alınmasını sert bir dille kınadığı ve derhal serbest bırakılma çağrısı yaptığı belirtildi.

Alidusti'nin 2022'de "Leyla'nın Kardeşleri" filmindeki rolü dolayısıyla Cannes'da olduğu anımsatılan açıklamada, "Cannes Film Festivali, (Alidusti'nin) özgürlük ve kadın hakları için yürüttüğü barışçıl mücadelesiyle dayanışma içinde ve ona desteğini sunuyor." ifadesi kullanıldı.

İranlı aktris, Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan ve üçüncü ayını geride bırakan protestolara destek için 10 Kasım'da sosyal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayınlamıştı.

Alidusti, Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan "protestoları kışkırtmak", "yanlış ve çarpıtılmış içerik yayımlamak" ve "İran karşıtı grupları desteklemek" suçlamalarıyla 17 Aralık Cumartesi günü gözaltına alınmıştı.

Terane Alidusti, 2016’da en iyi yabancı film Oscar’ı alan "Furuşende (Satıcı)" filmindeki rolü ile dünya çapında üne kavuşmuştu.

Fransa'nın güneyinde bulunan Cannes kentinde her yıl düzenlenen Cannes Film Festivali'nde dünyanın birçok ülkesinden seçilen filmler ödüllendiriliyor. Festivalin en prestijli ödülü de Altın Palmiye olarak biliniyor.

Yorumlar