AK Parti ile DSP ittifak görüşmesi mi yaptı?

AK Parti ile DSP arasında ittifak görüşmesi yapıldığı yönündeki iddialara DSP'den açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol

AK Parti ile DSP arasında ittifak görüşmeleri yapıldığına yönelik iddialara açıklık getirildi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile arasında geçen görüşmeyi kaleme aldı.

Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmenizde ittifak konusu gündeme geldi mi?' sorusuna, "Hayır. İttifak konusuna girilmedi. AK Parti ile DSP’nin aynı ittifak içinde olması gibi bir gündemimiz olmadı. Çünkü o görüşmenin gündemi farklıydı” yanıtını verdi.

İşte, Abdulkadir Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Aralık 2020 tarihinde DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’la görüşmüştü. Erdoğan’ın cuma namazı sonrasında ittifaklarla ilgili açıklamasında DSP ile de görüştüğünü söylemesi üzerine gözler Önder Aksakal’a çevrildi. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı aradım.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmenizde ittifak konusu gündeme geldi mi?” diye sordum. Aksakal, “Hayır. İttifak konusuna girilmedi. AK Parti ile DSP’nin aynı ittifak içinde olması gibi bir gündemimiz olmadı. Çünkü o görüşmenin gündemi farklıydı” dedi.

Erdoğan’la Aksakal’ın görüşmesinin perde arkasını 1 Ocak tarihli, ‘Erdoğan’a Ecevit örneğini hatırlattı’ başlıklı yazımda paylaşmıştım. Önder Aksakal, “15 Temmuz kalkışmasından sonraki AK Parti’nin dış politikasını ABD ve AB yaptırımları karşısındaki milli duruşu Ecevit de olsa desteklerdi. Bunu destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’na da ilettim” dedi.

Aksakal, ittifaklarla ilgili bir analiz yaptı. DSP’nin kriterlerini ortaya koydu. Cumhur ittifakının devam ettiğini, millet ittifakı konusunda ise net bir açıklama olmadığını ifade etti. Millet ittifakının AK Parti karşıtlığı olarak devam ettiğini söyledi.

Yorumlar