Aile hekimlerine yeni ilaç yazma yetkisi

Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hepatit B ve D, diyabet ve kardiyoloji ilaçlarını aile hekimlerinin reçete edebilmesine olanak tanıyan yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi.

Google Haberlere Abone ol
Aile hekimlerine yeni ilaç yazma yetkisi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, raporlu ilaç kullanan hastalar için yeni bir düzenleme başlattıklarını belirtti. Bakan Işıkhan, "SGK'yı emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, arz odaklı hizmetlerle dinamik bir yapıya kavuşturuyoruz" dedi.

YENİ DÜZENLEME İLE 2 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Vedat Işıkhan, yeni düzenleme ile 2 milyon raporlu ilaç kullanan vatandaşın faydalanabileceğini vurguladı. Işıkhan, "Vatandaşlarımız, raporlu ilaçlarının bir kısmını reçete ettirebilmek için hastanelere gitmek zorunda kalıyordu. Hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak ve raporlu hastalarımızın işini kolaylaştırmak için aile hekimlerinin reçete edebileceği ilaçların sayısını artıran yeni bir düzenleme yapıyoruz" şeklinde konuştu.

RAPORU DÜZENLEYEN HEKİM 1 YILA KADAR REÇETE YAZABİLECEK

Bakan Vedat Işıkhan, aile hekimlerinin reçete edebildiği ilaçlara yeni eklenen ilaçların hangi hastalıkların tedavisinde kullanılacağını da açıkladı. Işıkhan, "Yaklaşık 2 milyon vatandaşımızın faydalanabileceği; kronik Hepatit B ve D tedavisinde, diyabet tedavisinde ve kardiyoloji alanında kullanılan ilaçları, aile hekimlerine giderek yazdırabilmelerinin önünü açıyoruz. Ayrıca mevcut durumda hekimler tarafından en fazla 3 aylık ilaç reçete edilebiliyorken, yeni düzenlemeyle raporu düzenleyen hekim tarafından 1 yıla kadar reçete edilebilecek. Hastalarımız, bu süre zarfında 3'er aylık dozda ilaçlarını sözleşmeli eczanelerden temin edebilecekler" dedi.

3,2 MİLYAR LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Vedat Işıkhan, Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'nin açıklanmasının ardından Sağlık Uygulama Tebliği ile yapılan düzenlemeler sayesinde ciddi bir tasarruf sağlandığını belirtti. Işıkhan, "Göreve geldiğimden itibaren Sağlık Uygulama Tebliği düzenlemeleri ve alternatif tedavi seçenekleri sayesinde yaklaşık yılda 3,2 milyar lira tasarruf sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.

SGK'DA YENİ HİZMET MODELİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yeni bir hizmet modeline taşınacağını belirten Vedat Işıkhan, "SGK, emekliler açısından sadece maaş ödeyen, ikramiye ödeyen teknik bir kurumdu. Artık SGK'yı sosyal açıdan da emeklilerimize hizmet verecek, gerçek anlamda emeklilerimizi SGK'ya paydaş yapacak, sosyal yönü de olan bir kurum haline dönüştürüyoruz. SGK'yı emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak, arz odaklı hizmetlerle dinamik bir yapıya kavuşturuyoruz. Bu model kapsamında emeklilerimize yönelik; sağlık hizmetlerinden sosyal etkinliklere kadar geniş bir yelpazede hizmetler sunulacak" dedi.

Yorumlar