Ahmet Celaleddin Paşa kimdir?

Ahmet Celaleddin Paşa kim? Batılı ve Osmanlı topraklarındaki iç düşmanların faaliyetlerini yakından takip etmek, devlete zarar gelmeden engellemek büyük bir profesyonellik isteyen işti. 2. Abdülhamid'in son dönemlerde bu işler için en güvendiği isimdi Serhafiye Ahmet Celaleddin Paşa.

Google Haberlere Abone ol

Ahmet Celaleddin Paşa kim, gerçek tarihte yaşamış mıydı? Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alan Serhafiye Ahmet Celaleddin Paşa kimdir, gerçekte var mıydı? Osmanlı İmparatorluğu'nun en zorlu dönemi olarak bilinen Sultan Abdülhamid döneminin en önemli teşkilatlarından biri istihbarat teşkilatıydı. 

Ahmet Celaleddin Paşa kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık hükümranlığının en zorlu yılları Sultan Abdülhamid'in tahtta olduğu dönemlerdi. Çünkü Osmanlı ya yıkılacaktı ya da topraklarından yeniden dirilecekti. Batılı ve iç düşmanların el birliğiyle saldırdığı Osmanlı Devlet yönetimi, bunlara karşı birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalıyordu. Görünen düşmanlar kadar, görünmeyen düşmanlar da önem arzediyordu. Özellikle görünmeyen düşmanlara karış Payitaht Abdülhamid'in en büyük silahı istihbarat teşkilatıydı. Bu istihbarat teşkilatının başında son dönemlerde onun çok güvendiği bir isim yer alıyordu. İşte o isim Serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa'ydı. Payitaht Abdülhamid dizisinin 22 Şubat 2019 Cuma günü yayınlanacak 75. Bölümü itibariyle rol almaya başlayan Ser Hafiye Ahmet Paşa kim?

Evet Ahmet Celaleddin Paşa gerçek hayatta vardı. Ünlü bir istihbaratçı yani hafiye ve siyaset adamıydı.

2. Abdülhamid'in yanında devlet adına büyük hizmetlere imza atmış isimlerden birisidir.

Devletin en zor günlerinde, devlet adına birçok başarılı operasyonda yer almıştır.

Ahmet Celaleddin Paşa'nın ne zaman doğduğu tam olarak bilinmiyor. 

Serhafiye Ahmet, 2. Abdülhamid döneminde Mısır ve Avrupa'ya kaçan Jön Türkler'in faaliyetlerini izlemeye alan kişi olarak bilinir.

Serhafiye Ahmet Celaleddin Paşa

Avrupa'da yaptığı girişimler sonucundan bazı Jön Türkler'in İstanbul'a dönmesini sağladı. Bazı Jön Türk faaliyetlerinin durdurulmasına vesile oldu. 

İddiaya göre daha sonra 2. Abdülhamid'e karşı çıkarak muhaliflerin safına geçti, İstanbul' akabadayı sokmaya çalıştı.

Yine ispatlanamayan iddialara göre Sultan Abdülhamid'e suikast düzenlemek istedi.

İddiaya göre, Ahmet Celaleddin Paşa'yı Sultan Abdülhamid'e karşı dolduruşa getiren ve onun gözden düşmesine neden olan kişi, yanında çalıştırdığı katibi Kadri  Bey'dir.

Kadri Bey'in, paşa hakkında çok önemli ve bir istihbaratı Sultan Abdülhamid'e bildirdiği belirtiliyor.

Bunun üzerine Ahmed Celaleddin Paşa da Jön Türkler gibi Avrupa'ya kaçmak zorunda kaldı. 

Böylece Serhafiye Ahmed Celaleddin Paşa'dan boşalan Serhafiyelik koltuğuna da Kadri Bey oturdu.

Celaleddin Paşa'nın Avrupa'ya Diran Kelekyan isimli Ermeni tebaasından bir isimle birlikte kaçması onun bazı odaklar tarafından kandırılmış olabileceğini belirtiliyor.

Serhafiye Ahmed Celeladdin Paşa'nın Yıldız Sarayı'nda kendisine has Hafiyelik odası bulunuyordu. Bütün istihbarat teşkilatı haberleri, jurnalleri, bilgileri burada toplanıyordu. 

Celeladdin Paşa'nın kaçmaya karar verdiği sırada da bu odayı kullandığı belirtiliyor.

Ahmet Celalettin Paşa, 2. Abdülhamid'e ihanet ederek Avrupa'ya kaçtıktan sonra odası tamamen kilitlenerek mühürlendi. Abdülhamid'in mühürlediği bu oda, o tahttan indirilene kadar kimse dokunmadan öylece kalmıştı. 

Ahmet Celelattin Paşa, Avrupa'dan döndükten sonra odayı bıraktığı gibi bulmuştu. Buradaki jurnalleri de Çamlıca'daki köşküne taşımıştı. Daha sonr ada bu köşk, içindeki bütün belgelerle birlikte yanarak kül olmuştu.

SERHAFİYE AHMET CELALEDDİN PAŞA ROLÜNDE KİM OYNUYOR?

Payitaht Abdülhamid dizisini izleyenler 75. Bölüm itibariyle diziye şaşaalı bir giriş yapan Ahmet Celaleddin Paşa karakterini canlandıran oyuncunun kim olduğunu merak ediyor.

Ahmed Celaleddin Paşa karakterini, daha önce Diriliş Ertuğrul dizisinden hatırladığımız Cem Uçan oynuyor.

Diriliş'in Aliyar'ı olarak bilinen Cem Uçan, Cuma günü itibariyle Payitaht Abdülhamid'de rol almaya başlıyor.

 

Yorumlar