AHBİB'den nisanda ihracat rekoru

AHBİB, nisanda 158,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Google Haberlere Abone ol

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış sağlayarak 158,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Memiş, yazılı açıklamasında, birliklerinin nisan ayında uluslararası piyasada 185 bin 273 ton ürünü değerlendirdiğini belirtti.

Nisanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış sağlayarak 158,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Memiş, söz konusu dönemde en yüksek ihracat değerlerini Irak, Suriye ve Yemen'de elde ettiklerini bildirdi.

AHBİB'in nisan ayı ihracatını ürün gruplarına göre değerlendiren Başkan Memiş, şunları kaydetti:

"Yılın dördüncü ayında yüzde 73 artış ve 50,2 milyon dolarla bakliyat ürünleri ihraç ettik. Bakliyat çeşitlerinin ihracatımızdaki payı yüzde 32 oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32 artış sağladığımız pastacılık ürünlerinde ihracat gelirimiz 36,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şeker ve şeker mamullerinde ise yüzde 17 artışla 17,9 milyon dolarlık ihracata imza attık. Nisan ayında 28,1 milyon dolarla bölge ihracatımızın yüzde 18'ini oluşturan kırmızı mercimek en fazla ihraç ettiğimiz ürün olmayı sürdürdü. Bu ayda ihracat şampiyonu olan kırmızı mercimekte elde ettiğimiz artış oranı yüzde 155 oldu."

Yorumlar