Afrin Zeytin Dalı Harekatı Son Haberler

Afrin Zeytin Dalı Harekatı Son Haberler


Sonhaberler | Haber Merkezi

Suriye'de 2011 yılında patlak veren iç savaştan sonra ülkenin kuzeyinde önceki yıllarda yapılanmaya başlayan PKK-PYD'nin Türkiye'nin güvenliğine risk teşkil etmeye başlaması üzerine Zeytin Dalı Harekatı başladı. Ülkenin kuzeyindeki Halep iline bağlı Afrin kentinin tamamı 2012 yılından bu yana PKK-PYD'nin kontrolünde bulunuyordu. Terör örgütünün özellikle Hatay Amanoslar'da düzenlenen saldırıları buradan organize ettiği biliniyordu. 

son11

analiz.pdf

Afrin nerede, neden önemlidir?

 Halep eyaletine bağlı Afrin, kuzeyden Kilis'e, batıdan Hatay'a doğudan ise Azez'e komşu. İç savaştan önce 50 bin nüfusu bulunan Afrin, 2012 yılından bu yana PYD-PKK'nın kontrolünde bulunuyor. Terör örgütünün fabrikalarının bulunduğu kentte PKK varlığı 20 yıl öncesine kadar dayanıyor. Türkiye'nin Afrin'e muhtemel bir müdahalesi terör örgütünün Kuzey Suriye Fedarasyonu hayallerinin büyük bir kısmını yıkıma uğratacak. DEVAMI>>>

Afrin'e operasyonun etkileri neler olur, uzmanlar ne diyor? - DOSYA

Türkiye, güney sınırları için güvenlik meselesi olarak gördüğü Afrin'deki terör varlığını ortadan kaldırmak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun zamandır buradaki terörün varlığını ortadan kaldırma kararlılığını gösteren açıklamalarda bulunuyordu. Son olarak TSK, sınırı geçmeden Afrin'deki terörist mevzilerini vurmaya başlamıştı. Ancak büyük bir operasyonun ise an meselesi olduğu yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından anlaşılıyor. Uzmanlar Afrin'e muhtemel bir operasyonun bölgeyi nasıl etkileyeceği konusunu farklı açılardan değerlendiriyor. 

DEVAMI>>>

Zeytindalı Harekatı ve stratejik hedefler

Zeytin Dalı Harekatı ve stratejik hedefler Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’nin gerek içeride gerekse sınırları dışında terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğini göstermektedir. Türkiye, Suriye’de süregelen vekâlet savaşlarının aksine sınır ötesi askeri operasyonlarla sahada yer almakta ve gücünü hissettirmektedir.

DEVAMI>>>