Adıyamanlılar geceyi sokakta geçirdi

Adıyaman Samsat'ta dün meydana gelen 5,5 şiddetindeki depremin ardından ilçe sakinleri geceyi sokakta geçirdi.

Google Haberlere Abone ol
Adıyamanlılar geceyi sokakta geçirdi

Sonhaberler | Haber Merkezi

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından bazı aileler Türk Kızılayının kurduğu çadırlarda, bazıları ise evlerinin yakınındaki seralarda geceyi geçirdi. Samsat ilçesinde etkili olan 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD ve Türk Kızılayı başta olmak üzere yardım kuruluşları imkanlarını seferber ederek yaraları sarmaya başladı. Havanın kararmasıyla soğuk daha fazla hissedilmeye başlayınca bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla soğuktan korunmaya çalıştı.

Evlerine girmeye çekinen çoğu vatandaşın geceyi sokaklarda geçirdiği ilçede, bazı vatandaşlar sokağa soba kurdu, bazıları ise battaniye altında yeni güne uyandı. Depremin en fazla hasara yol açtığı Taşkuyu köyündeki bazı vatandaşlar da evlerinin yakınındaki seralara sığındı. Ağır hasar gören ya da yıkılan evlerinden uzaklaşmamak için seraların tabanına karton, kilim ve çeşitli malzemeler seren köylüler, burada sabahladı. Geceyi serada geçiren 75 yaşındaki Zehra Atlı, depremin ardından yıkıntıya dönüşen evinin çevresinde dolaşarak anılarını yaşatmaya çalıştı. 35 yıllık evinin yıkılması nedeniyle hüzünlenen Atlı, gecenin karanlığında elindeki fenerle sık sık evinin çevresini gezdi.

Atlı, deprem sırasında çok korktuklarını ve kendilerini zorla dışarı attıklarını söyledi. Olayın şokunu halen yaşadıklarını anlatan Atlı, "Depremde evimiz yıkıldı. Burası daha önce seraydı. Eskiden sera için yapmıştık. Dışarıda kalınca buraya geldik. Soğukta çocuklar kalmasın istedik." dedi. Depremde hem kendisinin ve hem de çocuklarının evlerinin yıkıldığını ifade eden Atlı, "Çok şükür çocuklarımıza bir şey olmadı. Can kurtuldu ama ev gitti. Herkes kendi evindeydi. Hepimizin evi, diğer köylüler gibi gitti. Buna da şükür. Allah'tan bizlere ve çocuklarıma bir şey olmadı." şeklinde konuştu.

AKDAMAR KÖYÜNDE EVLER HASARLI

Adıyaman'ın Samsat ilçesine bağlı Akdamar Köyü Muhtarı Necmettin Öztürk, köydeki yaklaşık 40 evde hasar meydana geldiğini, 2 kişinin hafif yaralandığını söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada, Samsat'ta saat 14.07'de meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin köylerinde hasara yol açtığını ifade etti. Depremin ardından yetkililerin kısa süre sonra köye geldiğini belirten Öztürk, "40 civarında evde hasar meydana geldi, 2 kişi de hafif yaralandı." dedi. Öztürk, köye çadır ve gerekli ihtiyaçların ulaştırılacağını kaydetti.

Vatandaşlardan Bedir Öztürk de deprem sırasında önce büyük bir ses duyduklarını, ardından da sarsıntı meydana geldiğini anlattı. Eşi ve kızıyla hemen dışarı çıktığını belirten Öztürk, "Kızım Zerrin Öztürk, evden çıkarken çatıya koyduğumuz odunların devrilmesi sonucu kolundan hafif şekilde yaralandı. Çok şiddetli bir deprem yaşadık." dedi.

Sarsıntının ardından hemen evlerinden çıkan köy halkı, bahçeleriyle ve köy meydanında toplandı. Halen süren artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşlardan bazıları, dışarıda kullanabilecekleri malzemeleri evlerinden alıp yeniden bahçelerine çıktı. Köydeki bazı evlerde büyük çapta hasarlar meydana geldi. Bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, bazılarının da duvarları yıkıldı.

ÇADIR SEFERBERLİĞİ

Adıyaman'ın Samsat ilçesindeki depremin ardından depremzedeler için çadır kurulumuna başlandı, yemek dağıtımı gerçekleştirildi. Samsat ilçesinde etkili olan 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından yaralar sarılmaya başlandı. AFAD tarafından ilçe merkezindeki Kale Mahallesi'nde bin 500 kişinin barınacağı çadırların kurulması için çalışmalara başlandı. Çadırların kurulumunun ardından depremde evleri zarar gören vatandaşların çadırlara yerleştirileceği bildirildi. Öte yandan Adıyaman Belediyesince ilçenin farklı noktalarında depremzedeler için yemek dağıtıldı. Ayrıca depremden zarar gören köylerde de çadır kurulacağı bildirildi.

Yorumlar