Açık cezaevi izinleri son dakika mahkumlar geri mi dönecek, izinler bitti mi 2022 Mayıs?

Mahkumlar geri dönecek mi 2022, açık cezavi izinleri bitti mi, uzatılacak mı yoksa bir daha da uzatılmayacak mı, en son durum nedir?

Google Haberlere Abone ol

Açık cezaevi izinleri son dakika mahkumlar geri mi dönecek, izinler bitti mi 2022 Mayıs, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen açık cezavi izinleri bitti mi, uzatılacak mı yoksa bir daha da uzatılmayacak mı, en son durum nedir? Açık cezaevi izinleri son dakika mahkumlar geri mi dönecek, izinler bitti mi 2022 Mayıs?

Dünya ile birlikte Türkiye'de de 2019 yılının sonundan itibaren etkili olmaya başlayan Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerden biri de cezaevlerine yönelik düzenlemeler olmuştu. 

Cezaevlerindeki yoğunluğun azalması ve mahkum-tutukluların etkilenmemesi adına açık cezaevi izinleri uygulaması hayata geçirilmişti. 

Nisan 2020 itibariyle hayata geçirilen uygulama şu ana kadar ikişer ay arayla 12 kez uzatıldı. 

Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?
Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?

 

Yasa ilk çıktığında en fazla 9 kez uzatılacağı öngörülmüştü ancak koronavirüs salgınının uzun süre etkili olması üzerine yeni kararlar alındı ve uzatma hakkı 12'ye çıkarıldı. 

5. Yargı Paketi'nde ceza infaz kurumlarındaki Covid- 19 izinleriyle ilgili maddenin de ihdas edildiği yargı paketi ile izin süresinin 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabileceği bildirilmişti.

Cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlere uygulanan koronavirüs izninin uzatılmayacağı ve 31 Mayıs'tan sonra alınan kararda herhangi bir değişiklik olmaması halinde yaklaşık 80 bin kişinin yeniden cezaevine döneceği belirtildi.

Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?
Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?

 

Partilerin ortak önergesiyle kanun teklifine ihdas edilen maddeyle ceza infaz kurumlarındaki Kovid- 19 izinleriyle ilgili düzenlemede değişiklik yapıldı. Mevcut düzenlemedeki 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 kez uzatılabilir' ibaresi, 'her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 kez uzatılabilir' şeklinde değiştirildi.

Buna göre; koronavirüs salgını sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin bu kapsamdaki izin süresi 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatılabilecek. Kararla ilgili duyurunun önümüzdeki günlerde yeniden erişime açılması beklenmekedir.

Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?
Mahkumlar geri mi dönüyor, açık cezavi izinleri?

 

Koronavirüs nedeniyle açık cezaevlerinde bulunan mahkumların izinleri, 31 Mayıs 2020 tarihinden beri 12 kez uzatıldı. Pandemi sürecinde açık cezaevinde olan mahkumlar 15 Nisan 2020 tarihinden beri izinliydi. Beşinci yargı paketinde yapılan düzenleme ile mahkumların pandemi nedeniyle verilen izinlerinde değişiklik yapılmıştı.

Her defasında 2 ayı geçmemek üzere 9 defa uzatılan izinler yeni düzenleme ile her defasında 2 ayı geçmemek üzere 12 defa uzatılabilir olarak değiştirildi. Böylece hükümlülerin izinleri de 31 Mayıs 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Özetlersek; açık cezaevi izinleri şayet yeni bir karar alınmazsa 31 Mayıs 2022 tarihi itibariyle tamamen sona eriyor. Ancak hükümetin yeni bir karar alması halinde ise her şey farklı ilerleyebilir. 


 

Yorumlar