Abdülkerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır ( Yeni TCDD Genel Müdürü)?

Murat Atik kimdir, TCDD Genel Müdürü Abdülkerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır soruları Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan son atamalarla birlikte sorulan sorular arasında yer almaya başladı. TCDD Genel Müdürü neden görevden alındı? İşte Murat Atik biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Ataması yeni yapılan Murat Atik kimdir, TCDD Genel Müdürü Abdülkerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? TCDD Genel Müdürü neden görevden alındı? Cumhurbaşkanlığı tarafından bazı kamu kurum ve kuruluşlara yeni atamalar gerçekleştirildi. Bunlardan biri de TCDD Genel Müdürlüğü oldu. Buraya atanan isim ise Abdülkerim Murat Atik oldu. Peki, Murat Atik kimdir? TCDD Genel Müdürü Abdül Kerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? TCDD Genel Müdürü neden görevden alındı?

Abdülkerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır TCDD Genel Müdürü neden görevden alındı?
Abdülkerim Murat Atik

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun görevden alındı, yerine Abdülkerim Murat Atik atandı. Abdülkerim 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi'nde gece yarısı müdür değişti.

19 Şubat 2019 tarihinde TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Ali İhsan Uygun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla görevden alındı.

Abdülkerim Murat Atik, Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

1993 yılından bu yana ticari faaliyet gösteren Sun Group, 28 Aralık 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'ndan demiryolları için Türkiye'nin ilk özel yolcu taşıma lisansını alan şirket olmuştu.

Şirket, Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon euro tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarını sürdürüyordu.

ALİ İHSAN UYGUN KİMDİR, NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

Murat Atik'ten önce TCDD Genel Müdürlüğünde Ali İhsan Uygun görev yapıyordu. Peki, Ali İhsan Uygun kimdir, neden görevden alındı?

12 Nisan 1966 yılında Ordu’da doğan Ali İhsan Uygun, 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Murat Atik kimdir? TCDD Genel Müdürü Abdülkerim Murat Atik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Ali İhsan Uygun

 

1988 yılında ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü Yöneticilik ve İdarecilik Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1991-1995 yılları arasında Aktaş Elektrik A.Ş’de Şebeke ve Tesis Mühendisi olarak çalışma hayatına başladı.

İBB İştiraki Ulaşım San. ve Tic. A.Ş’de;

1995-1997 yılları arasında Telekomand ve Kataner Şefi,

1997-1999 yılları arasında Sabit Tesisler Müdür Yardımcısı,

1999-2005 yılları arasında Elektrik-Elektronik Tesisler Müdürü,

2005-2008 yılları arasında İşletme Müdürü,

2008-2015 yılları arasında ise Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

23.06.2015 tarihinde TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlayan Ali İhsan Uygun 19 Şubat 2019 tarihinden itibaren ise TCDD Genel Müdürü olarak göreve başladı.

İngilizce bilen Uygun; evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali İhsan Uygun'un neden görevden alındığına dair iddialar arasında, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı açılışının geciktirilmesi olduğu belirtiliyor. 


 

Yorumlar