ABD'nin Afganistan'daki savaş suçları UCM'de

Uluslararası Ceza Mahkemesi, ABD'nin Afganistan işgali sırasında işlediği savaş suçlarının araştırılması için yapılan talebi onayladı.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin Afganistan işgali esnasında işlediği suçlarından dolayı yargılanmasını isteyen savcının talebi olumlu bulundu. Uluslararası Ceza Mahkemesi, ABD ve Taliban tarafından işlenen savaş suçlarının araştırılmasını isteyen savcının talebini reddeden alt mahkemenin kararını bozdu. Buna göre ABD ve Taliban'ın savaş suçları soruşturulacak.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Afganistan savaşı sırasında işlendiği öne sürülen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açma talebini onayladı. UCM temyiz dairesi, bugünkü karar duruşmasında, Afganistan savaşı sırasında işlendiği iddia edilen muhtemel savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturma talebini reddeden ilk derece dairenin kararının hatalı olduğuna hükmetti.

Temyiz dairesi, "soruşturmanın adalete hizmet etmesi" kriterinin ilk derece daire tarafından değil savcılık tarafından belirlenebileceğini ve soruşturma açmak için gerekli hukuki kriterlerin sağlandığını belirtti.

Daire, UCM'nin yargı yetkisi olduğuna ve savcılığın soruşturma açabileceğine karar verdi.

SAVAŞ SUÇLARININ YARGILANMASI TALEBİ

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, Kasım 2017'de, ABD askerleri, ABD Merkezi Haber alma Teşkilatı (CIA) ve Afgan askerlerin Afganistan savaşı sırasında savaş suçu, Taliban'ın da insanlığa karşı suç işlediğine dair iddialara yönelik soruşturma talebinde bulunmuştu. 

ABD'nin UCM'ye üye olmasa bile ABD askerlerinin iddia edilen savaş suçunu UCM'ye üye olan Afganistan'da işlediği için sorgulanabileceği belirtilmişti.

ABD, Afganistan'da veya başka bir yerde Amerikan askerleri hakkındaki suistimal iddialarını soruşturmaya veya bu konuda kovuşturma başlatmaya teşebbüs eden UCM personeline vize vermeyeceği tehdidinde bulunmuş ve Başsavcısı Bensouda'nın ABD'ye giriş vizesini iptal etmişti. 

UCM ilk derece dairesi 12 Nisan 2019'da Bensouda'nın ilgili soruşturma talebini oy birliğiyle reddetmiş, Bensouda ise ret kararını UCM temyiz dairesine taşımıştı.

Yorumlar