ABD'li heyetten Yunus Emre Enstitüsüne ziyaret

Amerikalı heyet, Türkiye ile ABD arasında kültürel etkileşimi artıracak iş birliklerini ele almak üzere, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Ankara'daki merkezini ziyaret etti.

Google Haberlere Abone ol
ABD'li heyetten Yunus Emre Enstitüsüne ziyaret

ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür İşlerinden Sorumlu Müsteşar Ethan Rosenzweig ve beraberindeki heyet, Türkiye ile ABD arasında kültürel etkileşimi artıracak iş birliklerini ele almak üzere, Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Ankara'daki merkezini ziyaret etti.

YEE'den yapılan açıklamaya göre, YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, ziyaret kapsamında, Enstitünün altı kıtada yürüttüğü Türkçe öğretimi faaliyetleri, kültürel etkileşim etkinlikleri ve büyük çaplı projelere ilişkin heyete bilgi verdi.

Prof. Ateş, ABD'li Müsteşar Rosenzweig ve beraberindeki heyetle yapılan görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

"Sayın Ethan Rosenzweig Beyefendi ile Yunus Emre Enstitüsü ve ABD hükümeti arasında kültürel alanlarda ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimiz konusuna odaklandık. Türkiye'den Fullbright Bursları başta olmak üzere, eğitim görmek için Amerika'ya giden bursiyerlerle ilgili Enstitümüz ile yapılabilecek ortaklıklar değerlendirildi."

Ateş, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında, YEE ile ABD'nin ortak kültürel faaliyetler yürüteceğini kaydetti.

- Rosenzweig, Ukrayna'daki savaş sebebiyle Ankara'ya yerleşen ve Türkçe öğrenen Ukraynalı çocuklar ve aileleriyle buluştu

Ziyaret sırasında Dombra Sanatçısı Arslanbek Sultanbekov ve ekibi, Türk dünyasından meşhur müzik eserleri icra etti.

Rosenzweig, YEE'nin Ulus'taki tarihi binasında, Ukrayna'daki savaş sebebiyle Ankara'ya yerleşen ve Türkçe öğrenen Ukraynalı çocuklar ve aileleriyle de bir araya geldi.

Heyet, Orhun Yazıtları'nın kopyalarının sergilendiği Türk Dili Tarihi Sergisi'ni gezdi.

Yorumlar