ABD'den Lübnan'a Hizbullah uyarısı

ABD'nin, Lübnan'ı Hizbullah'ın İHA eylemi nedeniyle uyardığı iddia ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein'ın, İsrail'in gaz arama çalışmaları yürüttüğü tartışmalı bölgelere Hizbullah tarafından insansız hava aracı (İHA) ile saldırı düzenlenmesinin ardından Lübnan yönetimini "petrol ve gaz kaynaklarına ilişkin olası yaptırımlara maruz kalabileceği" konusunda uyardığı iddia edildi.

Lübnan'da yayın yapan "Nida el-Vatan" gazetesinin Lübnanlı diplomatik bir kaynağa dayandırdığı haberinde, ABD yönetiminin Hizbullah'ın Kariş bölgesine İHA'lar göndererek gerginliğin tırmanmasına yol açan eylemine sert tepki gösterdiği ifade edildi.

Lübnan ile İsrail arasındaki tartışmalı deniz sınırı meselesinde ara buluculuk yapan Hochstein'in, Hizbullah'ın İHA eyleminden sonra Beyrut'taki yetkililerle temasa geçerek açık bir şekilde uyarıda bulunduğu ileri sürüldü.

Haberde, söz konusu Lübnanlı diplomatik kaynağın, "Hochstein, Lübnanlı yetkilileri açık bir şekilde uyardı. (İHA eylemi) ABD'nin (uzlaşı) girişimlerini sarsabilir ve Lübnan petrol ve gaz kaynaklarına ilişkin olası yaptırımlara maruz kalabilir." ifadelerini kullandığı aktarıldı.

İsrail ordusu, 2 Temmuz'da Lübnan sınırı yakınlarındaki münhasır ekonomik bölgeye gönderilen 3 İHA'nın düşürüldüğünü duyurmuştu.

Olaydan sonra Lübnan Hizbullah'ı bir açıklama yaparak, İHA'larla Kariş'e saldırı düzenlediklerini doğrulamıştı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, 4 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail'in gaz arama çalışması yaptığı tartışmalı deniz sınırındaki Kariş bölgesine İHA göndermesinin devletin onayı dışında ve diplomatik teamüllere aykırı olduğunu söylemişti.

- İsrail ile Lübnan arasındaki sınır anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

İsrail'in 5 Haziran'da ihtilaflı deniz sahası Kariş'e bir sondaj gemisi göndermesi bölgede gerilimi yeniden tırmandırmıştı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 6 Haziran'da Yunanistan'a "Lübnan ile İsrail arasındaki tartışmalı deniz sınırında Tel Aviv için gaz arama çalışmaları yürüten gemiyi ivedi şekilde geri çekme" çağrısı yapmıştı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ise 13 Haziran'da yaptığı açıklamada, Lübnan'da bir sonraki savaş sırasında imha edilecek binlerce hedef belirlediklerini kaydederek, "Komuta karargahı, roket güdümlü el bombaları, fırlatıcılar ve bu hedeflerin daha fazlası olan tüm hedefler saldırı planında. Tüm bu hedefler, Lübnan'da vurulacak." ifadelerini kullanmıştı.

Lübnan ve İsrail, deniz sınırı anlaşmazlığının çözümü amacıyla Ekim 2020'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetimi ve ABD ara buluculuğunda dolaylı müzakerelere başlamıştı.

Müzakereler Mayıs 2021'deki beşinci turun ardından anlaşmaya varılmaksızın askıya alınmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile 1 yıldır askıda olan müzakerelere yeniden başlanması için 14 Haziran'da, ara bulucu konumundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein ile bir araya gelmişti.

Yorumlar