ABD'den geri adım

ABD, Karadeniz'e iki savaş gemisi gönderme kararını geri çekti.

Google Haberlere Abone ol

ABD, Montrö Sözleşmesi'ne dayanarak Karadeniz'e iki savaş gemisi göndereceği bildirimini geri çekti. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sonrasında ABD de devreye girerek Karadeniz'e gemi gönderme kararı almıştı.

Türk Boğazlarından Karadeniz'e çıkışı için Türkiye'ye diplomatik bildirimde bulunulan ABD'ye ait 2 savaş gemisinin Boğazlardan 14 ve 15 Nisan'da geçişinin iptal olduğu bildirildi.

Diplomatik kaynaklar, daha önce Türkiye'ye Türk Boğazlarından Karadeniz'e çıkışı için diplomatik bildirimde bulunulan ABD'ye ait 2 savaş gemisinin boğazlardan geçmediğini, ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin, Dışişleri Bakanlığına bilgi verdiğini kaydetti.

Diğer yetkililerden alınan bilgiye göre ise söz konusu geçişler iptal edildi ve olası yeni geçişler için henüz bildirimde bulunulmadı.

Daha önce Dışişleri kaynaklarınca, Montrö Sözleşmesi'ne uygun olarak 2 ABD savaş gemisinin Karadeniz'e çıkacaklarına dair 15 gün önceden diplomatik kanallardan bildirim yapıldığı ve gemilerin ayrı ayrı 14 ve 15 Nisan'da Karadeniz'e geçmesinin, 4 ve 5 Mayıs'ta dönmesinin öngörüldüğü bildirilmişti.

 

Yorumlar

Darius Ben demiştim, Biden 'dan birşey çıkmaz diye. Boşuna dert ediyorlar.