ABD'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

ABD yönetimi, tahıl krizinin çözümünde büyük rolü olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Google Haberlere Abone ol

Savaş nedeniyle Ukrayna'dan dünyaya açılamayan tahıl konusunda Türkiye'nin gösterdiği çabalar uluslararası kamuoyunda büyük takdir topladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan diyaloğu sayesinde çözülen sorun bütün dünyada yakından takip ediliyordu.

Sorunun çözümü için İstanbul'da atılan imzalardan sonra ise dünyadan Erdoğan'a teşekkür geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan, Ukrayna'dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamada bulunan Kirby; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanmasıyla ilgili konuştu.

Kirby, "ABD, bu adımı memnuniyetle karşılıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu anlaşmanın yapılmasındaki diplomatik liderliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

Anlaşmanın başarıyla uygulanmasının Rusya’nın anlaşmaya uymasıyla mümkün olabileceğini belirten Kirby, anlaşmanın uygulanmasını yakından izleyeceklerini söyledi.

Kirby, aynı zamanda Ukrayna’dan çıkarılan tahıl ve gıda maddelerinin Türkiye üzerinden tekrar satışa çıkarılacağına işaret ederek, "Bu zor bir çalışmanın sonucudur ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres’e burada liderlik ettikleri için minnettarız. Bu olumlu bir işaret" ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar