ABD: Dağlık Karabağ'da ateşkes kararı alındı

ABD, Azerbaycan ile Ermenistan'ın 26 Ekim günü yerel saatle 08:00'de başlamak üzere insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Dağlık Karabağ'da devam eden savaşta üçüncü kez ateşkes haberleri gelmeye başladı. Daha önce iki kez Rusya'nın devreye girmesiyle başlayan ateşkeste Ermenistan tarafı saldırılarına devam etmiş, sivil katliamlar yapmıştı. Son ateşkes haberi ise ABD'den geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı; ABD, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerinin insani ateşkesle ilgili olarak uzlaştıkları ortak metni yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun'un 24 Ekim'de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştüğü ve görüşmede iki ülkenin de "10 Ekim'de Moskova'da varılan insani ateşkesin uygulanmasına bağlılıklarını" yeniden dile getirdikleri kaydedildi.

Bu bağlamda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki insani ateşkesin 26 Ekim günü yerel saatle 08:00'de (ABD Doğu saatine göre 24:00) başlayacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümü noktasında ABD'nin, Azerbaycan ve Ermenistan'ı birbirine yaklaştırmak için iki ülke dışişleri bakanları ve Minsk Grubu üyesi ülkeler arasındaki görüşmeler noktasında arabuluculuk yaptığı da ifade edildi.

TRUMP'TAN TEBRİK MESAJI

ABD Başkanı Trump, Ermenistan ve Azerbaycan'ın yeniden "geçici ateşkes" yapmasına ilişkin paylaşımda bulunarak, "Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i tebrik ediyorum. Birçok hayat kurtarılacak. Ekibimle gurur duyuyorum" dedi.

 

Yorumlar