AB'den Suudi Arabistan'a sert tepki

Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü itiraf eden Suudi Arabistan'a Almanya ve Fransa'dan sert tepki. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı soruşturması tamamlanmadan Riyad'a silah satmak istemediklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı ile ilgili Avrupa'dan üst üste tepkiler geldi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi ile ilgili soruşturmanın tamamlanmasına kadar Riyad'a silah satmayacaklarını açıkladı.

AB: İhlal çok endişe verici

Avrupa Birliği, Cemal Kaşıkçı'nın vahşice infaz edilmesine sert tepki göstererek "Kaşıkçı'nın ölümüyle iligili detaylar ve 1963 Viyana Konsolosuluk Sözleşmesi'nin şok edici şekilde ihlali çok endişe vericidir" ifadelerine yer verdi.

Şeffaf soruşturma çağrısı yapan AB açıklamasında, "Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin kapsamlı, güvenilir ve şeffaf soruşturma devam etmeli, sorumluların hesap vermesi sağlanmalı" denildi.

Fransa: Sorular hala cevapsız

Fransa Dışişleri Bakanlığı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini en ağır şekilde kınayarak olayla ilgili halen birçok sorunun cevap beklediğini bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürülmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Fransa'nın dün gece Suudi yetkililerce Kaşıkçı'nın ölümüne ilişkin yapılan açıklamaları not ettiği belirtilerek, Kaşıkçı'nın ailesine ve yakınlarına baş sağlığı dilendi.

Yorumlar