6 Şubat deprem davalarında ilk karar çıktı

Şanlıurfa'da, 6 Şubat depremlerinde yıkılan bir apartmandan sorumlu tutulan müteahhide, 34 kişinin hayatını kaybettiği facia nedeniyle 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bu karar, depremle ilgili sorumlulukları nedeniyle açılan davalarda alınan ilk yargı kararı olarak kayıtlara geçti.

Google Haberlere Abone ol
6 Şubat deprem davalarında ilk karar çıktı

6 Şubat depremlerinin yaraları sarılmaya çalışılırken, yıkılan binaların sorumlularına yönelik yargı süreci de devam ediyor. Bu süreçte, Şanlıurfa'da önemli bir gelişme yaşandı. Depremler sonucu yıkılan binalardan birinin müteahhidi olan Müslüm Demirer hakkında açılan dava sonuçlandı.

MÜTEAHHİT HAKİM KARŞISINDA

Şanlıurfa 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Demirer ve avukatları, mağdur tarafların avukatları ile bir araya geldi. Davanın seyri, apartman enkazında yapılan bilirkişi incelemeleri ve tutanaklarla belirlendi. Mağdur tarafların avukatları, sanık hakkında en üst sınırdan ceza talebinde bulundu.

KUSURLU BULUNAN MÜTEAHHİT

Sanık avukatları, müvekkilleri Demirer'in de oğlunu kaybettiği faciadan zarar gördüğünü belirtse de, savcılık, Demirer'in apartmanın inşasında gerekli standartları yerine getirmediğini ve kusurlu bulunduğunu kaydetti.

CEZADA İNDİRİM

Mahkeme, Demirer'e "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan önce 21 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Ancak Demirer'in oğlunu da kaybetmiş olması nedeniyle cezada indirime gidilerek, 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına hükmedildi.

DEPREM SORUMLULARINA İLK KARAR

Alınan karar, Şanlıurfa ve genelinde 6 Şubat depremleri sonrası yıkılan binaların sorumluları hakkında verilen ilk yargı kararı oldu. Kararda ayrıca, apartmanın yapımından sorumlu 4 kişiden 3'ünün depremden önce hayatını kaybettiği bilgisi de verildi.

Yorumlar