4 yaşındaki minik göçmen ülkesine iade edildi

Tunus'tan ailesi olmadan göçmen teknesiyle İtalya’ya geçen minik çocuk ülkesine getirildi

Google Haberlere Abone ol
4 yaşındaki minik göçmen ülkesine iade edildi

Ailesi olmadan düzensiz göçmen teknesiyle yasa dışı yollarla İtalya’ya geçen 4 yaşındaki Tunuslu çocuğun ülkesine getirildiği bildirildi.

Tunus Aile, Kadın, Çocuk ve Yaşlılar Bakanlığı, 15 Ekim’de İtalya’ya geçen ve bugün Tunus’a iade edilmesi kararlaştırılan 4 yaşındaki çocuğa ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “İtalyan makamlarının 4 yaşındaki kız çocuğunun Tunus’a iade edilmesi kararının ardında, bakanlığımız tarafından görevlendirilen Çocuk Esirgeme Kurumu yetkilisinin refakatinde ülkeye dönüşü sağlandı.” ifadelerine yer verildi.

Kız çocuğunun ailesine de destek sağlandığı belirtilen açıklamada, “Aile, özel durumu olan ailelerin kendi geçimlerini sağlayabilmeleri ve ücretsiz sağlık sisteminden yararlanabilmeleri için Sosyal İşler Bakanlığı ile koordineli olarak ekonomik güçlendirme programına dahil edildi.” ifadelerine yer verildi.

İade işlemlerinin uzun sürmesinin İtalyan yargısındaki prosedürleriyle ilişkili olduğu aktarılan açıklamada, kız çocuğunun ailesine teslim edilene kadar refakatçilerin kontrolünde yolculuk yaptığı kaydedildi.

- Ne olmuştu?

Eski milletvekillerinden ve insan hakları aktivisti Mecdi Kerbai'nin sosyal medya hesabındaki paylaşımının ardından Tunus kamuoyunda duyulan olayın ardından Tunuslu makamlarca soruşturma açılmıştı.

Tunus Ulusal Muhafızlar Sözcülüğü'nden olaya ilişkin yaptığı açıklamada, kız çocuğunun bir tekneyle başka düzensiz göçmenlerle beraber İtalya'nın Lampedusa Adası'na geçtiğinin belirlendiği duyurulmuştu.

Tunus Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, kız çocuğunun ailesi, "deniz sınırlarını gizlice ihlal etmek ve reşit olmayan çocukların haklarını korumamakla" suçlandı.

Ailenin yerel medyaya yansıyan açıklamalarında ise, çocuklarını tek başına göndermek istemediklerini, 4 yaşındaki çocuklarını tekneye bindirdikten sonra 7 yaşında olan diğer çocuklarını da almak için kıyıya çıktıkları esnada, güvenlik güçlerinin gelmesi üzerine teknenin kıyıdan hızla ayrıldığını, bu yüzden kendilerinin tekneye binemediklerini söylemişlerdi.

Yorumlar