3 ay asgari ödeme yapanın kredi kartı kapanıyor iddiasına açıklama geldi

3 ay art arda sadece asgari ödeme yapan kredi kartı sahiplerinin kartlarının kapatılacağı yönünde sosyal medyada ortaya atılan iddialara DMM'den açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
3 ay asgari ödeme yapanın kredi kartı kapanıyor mu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, son günlerde basında ve sosyal medyada dolaşan "3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak" iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

"ÇALIŞMA VEYA DÜZENLEME BULUNMAMAKTADIR"

Açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) böyle bir düzenleme veya çalışmasının olmadığı ifade edildi. İletişim Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  • "Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan '3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak' iddiası doğru değildir.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır.
  • Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır.
  • Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

ASGARİ ÖDEME KURALLARI

BDDK’nın mevcut yönetmeliklerine göre, bir kredi kartının asgari ödeme tutarının toplamda üç kez ödenmemesi durumunda kartın nakit kullanımına kapatıldığı belirtildi. Eğer asgari ödeme tutarı üst üste üç kez ödenmezse, kredi kartı sadece nakit kullanımına değil, aynı zamanda mal ve hizmet alımına da kapatılıyor. Bu durumda kart sahiplerinin borçlarının tamamını ödemedikleri sürece kredi kartı limitlerinin arttırılamadığı ve kartların nakit veya genel kullanımına kapalı tutulduğu vurgulandı.

SPEKÜLATİF AÇIKLAMALARA DİKKAT

İletişim Başkanlığı, vatandaşları piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara karşı dikkatli olmaya çağırdı. Yanıltıcı bilgi ve söylentilerin yayılmasının ekonomik dengeyi etkileyebileceği belirtilerek, resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiği ifade edildi.

Yorumlar