2020 Belediye başkanı maaşı ne kadar?

31 Mart yerel seçimleri sona erdi. Vatandaşlar seçimini yaptı ve yeni başkanların göreve başlaması ile birlikte vatandaşlar bir belediye başkanının ne kadar maaş aldığını araştırmaya başladı. Peki, belediye başkanlarının maaşları 2020 ne kadar?

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin yeniden seçim havasına girmesi ile birlikte vatandaşlar kafasına takılan soruların cevabını merak etti. 31 Mart yerel seçimleri ile birlikte ülkemiz yeni döneme daha geçti. Türkiye genelinde 81 il ve binlerce ilçe, belde kasabada sandıklar kuruldu. Vatandaşlar sandıklara giderek domakratik haklarını kullandı. Milyonlarca vatandaşın katılımıyla belediye başkanı, il meclis üyeleri ve muhtarlar seçildi. Belediye seçimlerine girmeden önce vatandaşar en çok merak ettiği soruların yanıtını arama başladı. Bu aramalar seçimlerin sona ermesinin ardından devam etti. Bu sorulardan biri de hiç kuşkusuz belediye başkanının maaşıdır. Peki bir belediye başkanı ne kadar maaş alır? Belediye başkanlarının maaşları 2020 ne kadar?

31 Marta 2020 Pazar günü yapılan yerel seçimler beraberinde en çok merak edilen konulardan birini daha yeniden gündeme getirdi. Özellikle belediye başkanlarının boy gösterdiği şu günlerde vatandaşlar bir belediye başkanının ne kadar maaş aldığını merak ediyor. Bu sorusunun cevabını merak eden vatandaşlar internet üzerinden "belediye başkanları maaşı 2020 ne kadar" sorusunun yanıtını arıyor. 2019 yılında yapılan zamlar ile birlikte memur maaşları arttı. Doğal olarak belediye başkanları da seçimle gelen bir kamu çalışanı olduğu için maaşları artacaktır. Belediyelerde, kasabalarda, ilçelerde ve illerde yeni seçilen belediye başkanları yönettikleri ilin veya ilçenin nüfusuna göre maaş alacaklar. Kısacası bir belediye başkanının maaşı, yönettiği kentin büyüklüğüne yani sorumluluğunun büyüklüğüne göre değişmektedir.

Belediye başkanlarının hakları ile ilgili 5393 sayılı Belediye Kanunu detaylıca bilgi vermektedir. Kanunun 39. maddesinde bir belediye başkanının maaşının ne kadar olacağını belirleyen hususlar açıkça ortaya konmuştur.

Türkiye genelinde 1500'den fazla belediye başkanının görev yaptığı sanılmaktadır. Bir belediye başkanının iş yüküne göre diğerlerinden ayrılması için belediye kanunu açıkça hükümler ortaya koymaktadır.

Bir belediye başkanının maaşı belediye kanunu ile görev yaptığı yerdeki nüfusa göre şekillendirilir. 

  1. Nüfusu 10 bine kadar ilçe, belde ve kasabalarda bir belediye başkanı 8 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadır. 
  2. Nüfusu 10 bin ile 50 bin arası olan ilçe ve beldelerde belediye başkanı 9 bin Türk Lirasına kadar maaş alabilmektedir.
  3. Nüfusu 50 bin ile 100 bin arasında olan bir il, ilçe veya belde de belediye başkanı 11 bin lira maaş almaktadır.
  4. Nüfusu 100 bin ile 500 bin arasında olan bir ilde 15 bin Türk lirası maaş almaktadır.
  5. Nüfusu 500 bin ile 1 milyon arası olan bir ilde belediye başkanı 17 bin Türk lirası maaş alabilir.
  6. Nüfusu 1 milyon ile 2 milyon arası olan bir ilde belediye başkanı 20 bin Türk lirası civarında maaş alabilmektedir.
  7. Nüfusu 2 milyondan fazla illerde belediye başkanları 25 bin lira civarında maaş almaktadır. 

Buna göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi illerde belediye başkanları 25 bin lira civarında maaş almaktadır. 

Kocaeli, Mersin, Diyarbakır, Hatay, Masina, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Van, Aydın, Tekirdağ, Denizli ve Sakarya belediye başkanları ise 20 bin lira civarında maaş almaktadır.

Yorumlar